Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

LESZKOWI KOŁAKOWSKIEMU

LESZKOWI KOŁAKOWSKIEMU*)
Tak jak bardzo cenię eseje Leszka Kołakowskiego w obszarze zagadnień filozoficznych, tak tym razem jestem nie tyle rozczarowany zaprezentowanym tekstem co zbulwersowany. Wkraczając w obszary wiedzy, na których zna się mało albo i wcale wypowiada osądy nie tylko w tonacji czarno-białej – co nie przystoi filozofowi – ale także wysoce nieugruntowane i niesprawiedliwe. Najbardziej rażąca wypowiedź dotyczy elektrowni atomowych: „Protesty wobec genetycznie zmodyfikowanej żywności są irracjonalne. Podobnie protesty przeciwko elektrowniom atomowym... Protestujący ignoranci…” Przykro to powiedzieć – ale nawiązując do stosowanego w eseju słownictwa – to już raczej Leszek Kołakowski prezentuje się jako ignorant w obszarze energetyki jądrowej.

Podchodząc do tego zagadnienia merytorycznie, można by rzec ostrożnie, że elektrownie atomowe mają tyle wad, ile zalet – zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy mają swe racje; i w tym duchu winna toczyć się dysputa na ten temat. Jeśli jest czynnik, który istotnie działa na radykalizację protestujących, to właśnie tego typu wypowiedzi.

Ta wypowiedź powszechnie szanowanego filozofa może wprowadzić sporo osób w błąd – wielu czytelników, słuchaczy jego wykładów przyjmie za pewnik, że to, co mówi tak Wielka Postać musi być słuszne. Nie musi i nie jest.

Czy Gazeta pozwoli sobie na własny komentarz do tego wystąpienia?

Krzysztof Żółkiewski, Katowice

PS
Także w innych poruszanych zagadnieniach (jak globalizacja, czy rolnictwo, gdzie Leszek Kołakowski porusza się jak słoń w składzie porcelany) widać, że Mądrość, gdy nie idzie w parze z Wiedzą, może czynić Głupstwa.


*) L. Kołakowski „Niepokój wieku naszego”, GW 2-3.2.2002.
Krzysztof Żółkiewski