Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Terminator - Ziarna Apokalipsy

Korporacja biotechnologiczna Monsanto ponownie próbuje zmonopolizować rynek żywności podejmując próby wprowadzenia do obrotu ziaren typu „terminator”. Ogólnoświatowy sojusz ponad 300 organizacji bije na alarm i domaga się zakazu tej technologii, która jest największym zagrożeniem dla rolników i bezpieczeństwa żywnościowego 1,4 mld ludzi.

Zagrożenie związane z wprowadzeniem tzw. „samobójczych ziaren” do komercyjnych upraw zwiększyło się niedawno, po tym, jak Monsanto, największa na świecie korporacja biotechnologiczna, ogłosiła zmianę swojej polityki w tej kwestii, na spotkaniu ONZ w Hiszpanii, w styczniu tego roku.1)

W 1999 r. Monsanto złożyło publiczną obietnicę nierozpowszechniania do celów komercyjnych technologii o złowrogo brzmiącej nazwie „Terminator” – roślin produkujących sterylne ziarna, które nie mogą być wykorzystane do ponownego siewu2). Obecnie ów gigant biotechnologiczny zmienia zdanie. Twierdzi, że planuje rozwijać tę technologię i stosować ją w roślinach, które nie są wykorzystywane do celów spożywczych, np.: bawełna, tytoń, rośliny lecznicze oraz trawy. Nie wyklucza także innych zastosowań w przyszłości. W nowej wersji „zobowiązania” czytamy: „Firma będzie również prowadzić badania nad ryzykiem i korzyściami związanymi z tą technologią, w oparciu o studia przypadków”.3)

W odpowiedzi Greenpeace, wraz z ponad 300 organizacjami4), domaga się ogólnoświatowego zakazu stosowania tej technologii, która zagraża bioróżnorodności, może zniszczyć życie i kulturę ok. 1,4 miliarda ludzi na Ziemi, których przetrwanie zależy od wysiewu ziaren z poprzednich zbiorów.

„Terminator jest bezpośrednim atakiem na rolników, ludy pierwotne i bezpieczeństwo żywnościowe ludzi zamieszkujących wiejskie tereny” - mówi Maciej Muskat, Koordynator Kampanii GMO z polskiego Greenpeace. „Monsanto i inne światowe korporacje przemysłu inżynierii genetycznej uważają, że nic nie powinno rosnąć bez ich pozwolenia. W związku z tym chcą przejąć władzę nad zachowaniem gatunku - jednym z podstawowych praw natury”.

Niepokojąca zmiana stanowiska Monsanto wychodzi na jaw w czasie, gdy przedstawiciele tradycyjnego rolnictwa, rdzenni mieszkańcy wielu kontynentów i ich sprzymierzeńcy, szykują się to konfrontacji z przemysłem biotechnologicznym w „bitwie” o przyszłość ziaren wyprodukowanych w technologii „terminator”. Mowa tu o spotkaniu Konwencji o Różnorodności Biologicznej ONZ w brazylijskim mieście Curitiba, które odbędzie się w przyszłym miesiącu. W 2000 r. Konwencja wprowadziła moratorium na technologię produkcji sterylnych ziaren.

Podczas spotkania przemysł biotechnologiczny zamierza zintensyfikować nacisk, w celu podważenia tego moratorium, które jest de facto zakazem stosowania technologii typu „terminator”

„Złamanie obietnicy przez Monsanto jest zdradą, która może oznaczać zagładę dla rolników i ludów pierwotnych na całym świecie. Ich byt zależy od produkcji i pozyskiwania ziarna, co pozwala im na samowystarczalność w kwestii produkcji żywności” mówi Alejandro Argumedo ze Stowarzyszenia ANDES – Potato Park in Cusco, Peru

Greenpeace wzywa rządy narodowe do zakazania stosowania tej technologii. Ekolodzy apelują jednocześnie do społeczeństw obywatelskich i ruchów społecznych o przyłączenie się do kampanii, której finał rozegra się pod koniec marca w Brazylii.

Więcej informacji:

Maciej Muskat, Koordynator Kampanii Greenpeace Polska, tel. +48 509 058 651

Jacek Winiarski, Rzecznik Prasowy Greenpeace Polska, tel. +48 504 274 080

Przypisy:

1) www.banterminator.org

2) Technologia typu „terminator” wynaleziona przez Departament Rolnictwa USA we współpracy z firmą Delta & Pine Land. Głównym celem tego wynalazku było uniemożliwienie rolnikom używania własnych nasion do ponownych siewów, co zmuszałoby ich do kupowania ziaren przed każdym sezonem

3) www.banterminator.org/the_issues/the_industry

4) Listę tych organizacji można znaleźć tutaj: www.banterminator.org/endorsements

Informacje po polsku:
www.banterminator.org/the_issues/introduction/
terchnologia_terminator_samobojcze_nasiona_wracaja

informacja prasowa Greenpeace
Warszawa, 23.2.2006