Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

World Press Photo – Nagroda dla Greenpeace

Greenpeace – jedna z największych organizacji ekologicznych na świecie - została uhonorowana dwoma nagrodami na prestiżowym konkursie World Press Photo 2006. Nagrodę przyznano za zdjęcia ukazujące skutki suszy w dorzeczu Amazonki spowodowanej dewastacją lasu oraz zdjęcia współczesnych ofiar katastrofy w Czarnobylu.

Nagrody te przyznano w dniu, kiedy naukowcy ujawnili dane wskazujące, że obecnie klimat na półkuli północnej jest najgorętszy od ponad 1200 lat 1) i zaledwie 2 miesiące przed 20 rocznicą tragicznej eksplozji w czarnobylskiej elektrowni. Fotografie te w samą porę przypominają o błędach popełnionych w przeszłości przez rządy i międzynarodowe korporacje, a także o konieczności powstrzymania zmian klimatycznych oraz rozprzestrzeniania energii nuklearnej 2).

„Cieszymy się i traktujemy to jako wyraz uznania za nasze działania. Nikt nie przyznaje nagród tym, którzy doprowadzili do tych katastrof”, mówi Dyrektor Generalny Greenpeace International Gerd Leipold. „Zdjęcia te są wizualnym ostrzeżeniem przed rosnącą obsesją na punkcie energii nuklearnej i konsekwencjami niszczenia środowiska naturalnego”, dodaje.

Obie fotografie zrobili fotografowie Greenpeace – Daniel Beltra i Robert Knoth 3).

„Te zdjęcia mają wielką moc. Zarówno poprzez swoją jakość, ale także dzięki przekazowi, jaki za nimi się kryje. Pokazują nie tylko przeraźliwą rzeczywistość ale także uzmysławiają nam, jak może wyglądać przyszłość naszej planety, jeśli nie podejmiemy działań już dziś”, mówi Jacek Winiarski, Rzecznik Prasowy Greenpeace Polska.

Polskie biuro Greenpeace planuje wystawić pracę Roberta Knotha, poświęcone tragedii w Czarnobylu, w ramach obchodów 20 rocznicy tej tragedii w kwietniu tego roku.


Uwagi:

1) The Spatial Extent of 20th-Century Warmth in the Context of the Past 1200 Years - Timothy J. Osborn and Keith R. Briffa, Science, 10 February 2006

2) Greenpeace domaga się od rządów i korporacji inwestowania w odnawialne źródła energii, zwiększenia wydajności energetycznej, redukcji emisji gazów cieplarnianych i działań na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych.

3) Robert Knoth zdobył nagrodę honorową za zdjęcie
www.worldpressphoto.com/index.php?option=com_photogallery&task=view&id=635&Itemid=137&bandwidth=high
Daniel Beltra zajął 3 miejsce w kategorii “Natura” za zdjęcie
www.worldpressphoto.com/index.php?option=com_photogallery&task=view&id=561&Itemid=137&bandwidth=high


Kontakt:
Jacek Winiarski, Rzecznik Prasowy, Greenpeace Polska tel.: +48 504 274 080
Sara Holden: Greenpeace International communications, Amsterdam +31 615 007 406
informacja prasowa Greenpeace

Amsterdam/Warszawa, 10.2.2006