Od października 1995 do 31 grudnia 1997 prowadziliśmy siłami społecznymi eksperyment w postaci udostępniania kolejnych numerów miesięcznika, a od początku obecnego roku dwutygodnika "Zielone Brygady" - najpierw na serwerze AGH, a teraz SGH. Od początku bieżącego roku realizujemy program "Wzbogacenie Internetu o publikacje Wydawnictwa "Zielone Brygady" finansowanego ze środków Fundacji im. Stefana Batorego. Eksperyment jest udany - licznik ustawiony na zero 1 marca 1997 roku pokazuje w dniu 31.08.98 - 2388 odwiedzających samą tylko stronę główną wydawnictwa. Faktyczna ilość odwołań do poszczególnych artykułów jest wielokrotnie większa, cały czas rośnie i zbliża się obecnie do ok. 1000-1500 czytelników miesięcznie (w ostatnich miesiącach). Oznacza to już teraz niemal podwojenie nakładu dwutygodnika "Zielone Brygady" (drukujemy 1500 egz. dwutygodnika czyli 3000 egz. miesięcznie).
Wartości powyższe podawane są szacunkowo, z pewnym przybliżeniem (raczej in minus, czyli faktyczna liczba czytelników może być jeszcze większa), gdyż niemożliwe jest dokładne sprawdzenie ilości osób, które odwiedzają/czytają elektroniczną wersje Wydawnictwa "Zielone Brygady". Uzasadnienie innej liczby odwiedzających w stosunku do wskazań licznika jest następujące: część osób łączy się bezpośrednio ze stronami interesujących ich materiałów - z pominięciem strony głównej Wydawnictwa (na której jest zainstalowany licznik). Lepszy obraz odwiedzających (ich liczba, miejsca, z których się łączą, oraz czego poszukują i czytają w Wydawnictwie) dają tzw. logi (zapisy serwera WWW informujące o tym, z jakiego adresu serwera bądź komputera zostało nawiązane połączenie oraz kiedy i jakie dokumenty zostały pobrane). Udało się uzyskać logi za okres 15 lipca 1996 roku do 7 listopada 1997 oraz z listopada i grudnia 1997 oraz od marca do października 1998. Pełny zestaw logów zajmuje odpowiednio ponad 6,5 MB i ponad 8,5 MB, dlatego umieszczony jest on czasowo na WWW pod adresami:
http://www.zb.eco.pl/statysty/logi97
http://www.zb.eco.pl/statysty/logi98
Na użytek wniosku do NFOŚ dokonaliśmy na podstawie posiadanych logów zestawienia pokazującego (w postaci plików xls które zamieściliśmy w w/w katalogach):
również na podstawie powyższych danych wyliczoną, przypuszczalną liczbę czytelników (przy założeniu odwiedzenia średnio 5 stron lub/i rysunków w czasie jednego połączenia). Abstrahując od możliwości precyzyjnego stwierdzenia, ile osób i ile razy łączy się z tego samego adresu (komputera/serwera, nie konta, choć i to możliwe!) na strony Wydawnictwa, wyraźnie można stwierdzić trend zwiększającej się liczby czytelników (zarówno połączeń z różnych serwerów, jak również liczby przeglądanych zasobów). Wyraźnie widać ponowny wzrost zainteresowania zasobami po okresie wakacyjnym.
Dokładne dane zamieszczone są w dołączonych do wniosku opracowaniach zestawienia "logów" stron Wydawnictwa dla obu wskazanych wyżej okresów (por. załącznik).
Należy zaznaczyć, że nasze Wydawnictwo jest również dostępne w innych miejscach sieci (kolejny powód, dla którego tak mało jest odniesień na stronę główną w stosunku do innych zasobów). Część danych ściągniętych na inne serwery (np. za pomocą programów typu "cache") jest tam odczytywane - z pominięciem odnoszenia się do serwera na SGH. Niemożliwym jest ocenić, jaki procent czytelników w ten sposób korzysta z zasobów, na pewno natomiast zwiększa to liczbę tychże czytelników (którzy nie są odnotowywani ani za pomocą licznika, ani logów). Tacy czytelnicy korzystają z naszego serwera tylko w wypadku ukazania się nowego numeru, które to dane po jednokrotnym "ściągnięciu" przez program cache'ujący nie są już odwiedzane u nas lecz lokalnie (na komputerach czytelnika). Liczba tych osób może być znaczna. Pokazują to również logi, gdzie wyraźnie widać, że czasem niektóre numery są ściągane w całości w przeciągu kilku(-nastu) minut, oraz adresy sieciowych serwerów są adresami programów typu "cache".
Od 30.11.98 posiadamy statystyki dla stron:
Od 2000 roku posiadamy MOSTowe statystyki i liczniki dla ZB:
UWAGA! Na początku kwietnia 2006 nastąpiła awaria serwera, od tego czasu liczniki liczą od nowa! Większość powyższych informacji ma więc charakter historyczny!