Strona główna | Spis treści |
Nasze miasta opanowały samochody. Panoszą się wszędzie. Musimy się między nimi przeciskać, spycha się nas do przejść podziemnych. Nasze dzieci nie mają się gdzie bawić. W ciągu ostatnich 10 lat w centrum Warszawy umarło 50% drzew. Gdzie giną drzewa, tam giną ludzie. W ciągu godziny człowiek zużywa 30 litrów tlenu, samochód zamienia 6 000 litrów w spaliny. Czy mamy czekać, aż się udusimy?
Dosyć asfaltowego terroru! Niech chociaż jeden dzień w roku ulice należą do nas - nie zmotoryzowanej większości!
Pokażmy, że ulica nie powinna być strefą smrodu i kolizji, ale strefą wypoczynku, zieleni i kontaktów międzyludzkich.
Masa Krytyczna odbywa się w wielu miastach świata w każdy ostatni piątek miesiąca. Co miesiąc o tej samej godzinie rowerzyści z całego miasta "przypadkowo" zjeżdżają się na to samo rondo i jeżdżą po nim w kółko - nie łamiąc przepisów. Celem jest wywalczenie miasta przyjaznego ludziom, nie samochodom.
Spotkajmy się 28.5. godz. 1600 na placu Zamkowym.
My nie blokujemy ruchu - My nim jesteśmy!
Wyjdźmy z tym wszystkim na środek ulicy!
Przestańmy się przeciskać między samochodami
Odzyskajmy ulice!
Przebierz się kolorowo, weź bęben, gwizdek, kostium kąpielowy, kocyk, grabki, pędzel, szpreje, spotkaj się z nami w Ogrodzie Saskim przy fontannie o godz. 1300, by ruszyć w nieznane...
Zamienimy pewną Bardzo Ważną Ulicę w strefę muzyki, zabawy, wypoczynku, twórczości i życia.
Rowerzyści spotykają się na pl. Zamkowym o godz. 1200.
Ruch Społeczeństwa Alternatywnego i Invisible Pedal zapraszają!
e-mail: invpedal@polbox.com |
500 indyjskich chłopów postanowiło wybrać się 18.6. na szczyt grupy G-8 do Kolonii, aby zaprotestować przeciw neoliberalnej polityce władców świata, niszczącej ich życie. Po drodze objadą całą Europę. 40 z nich 3.6. odwiedzi Poznań...*)
Indyjscy chłopi przyjeżdżają do Europy, by nawiązać kontakty z Europejczykami i pokazać im, jak ekonomia "wolnego" rynku wpływa negatywnie na ich własne życie i życie milionów ludzi w krajach rozwijających się. Światowa Organizacja Handlu nie pozwala krajom Trzeciego Świata chronić swoich gospodarek przed nieuczciwą konkurencją i niechcianymi produktami. Pod naciskiem WTO w Indiach wprowadzono prawo umożliwiające korporacjom patentowanie nasion, nawet tych używanych przez chłopów od setek lat. Chłopi odrzucają patentowanie żywych organizmów, ponieważ jest to niemoralne i rujnuje ich tradycje.
Sytuacja indyjskiego rolnictwa (i całego społeczeństwa) pogorszyła się ostatnio dramatycznie z powodu procesów globalizacji. Fala samobójstw rolników-bankrutów, zabicie przez policję 23 chłopów podczas demonstracji - to tylko niektóre objawy problemu. Jego przyczyną jest Porozumienie o Rolnictwie Światowej Organizacji Handlu. Liberalizacja importu olejów roślinnych spowodowała dramatyczny spadek cen orzeszków ziemnych i upadek wielu gospodarstw. Jednocześnie liberalizacja w eksporcie cebuli - podstawowego składnika miejscowej diety - zwłaszcza niezamożnych, spowodowała znaczne zmniejszenie podaży na rynku wewnętrznym i wzrost cen (z 10 do 100 rupii za kilogram w ciągu kilku tygodni).
Dzięki karawanie chłopi indyjscy chcą pokazać, że ideologia "wolnego" rynku prowadzi do ubóstwa milionów ludzi i destrukcji środowiska naturalnego na Ziemi. Chcieliby widzieć nas zjednoczonych na całym świecie w tworzeniu gospodarki służącej potrzebom ludzi i respektującej naturę.
Ale dla nas nie są to odległe problemy. We wszystkich krajach wąskie elity polityczne i finansowe wprowadzają tę samą strategię opartą na tych samych schematach deregulacji, prywatyzacji, redukcji świadczeń publicznych, ale jednocześnie dotacji dla transportu drogowego, ulg dla bogatych, zwolnień dla dużych inwestorów. Na całym świecie prowadzi to do przejmowania lokalnych rynków przez korporacje transnarodowe (np. supermarkety), redukcji zatrudnienia, ubożenia coraz szerszych kręgów społeczeństw.
Dotowane przez programy rządowe autostrady obniżają koszty transportu, co skutkuje wożeniem towarów po całym świecie i znacznym zniszczeniem środowiska.
Mechanizmy globalizacji powodują promowanie dużych, wydajnych gospodarstw rolnych, stosujących intensywne, chemiczne technologie, produkujących niezdrową żywność, co powoduje skażenie środowiska, likwidację milionów małych, tradycyjnych gospodarstw, masowe bezrobocie.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych współczesnymi problemami społecznymi, rolników, ekologów, kupców, naukowców, partie polityczne...
Organizują: FA-Poznań, FA-Warszawa, FZ-Warszawa. Info:
Kolektyw "Rozbrat" Puławskiego 21a, 60-607 Poznań tel. 0-603/24-72-45 (Maciej Roszak) |
Prawdopodobnie w połowie czerwca w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa odbędzie się spotkanie z organizacjami pozarządowymi na temat transportu i zrównoważonego rozwoju. Ze wstępnych ustaleń wynika, że na spotkanie zostaną zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Transportu i Gospodarki Wodnej, Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Sejmu RP, Komisji Ochrony Środowiska Senatu RP oraz urzędnicy MOŚZNiL. Spotkanie to będzie elementem realizacji programu wykonawczego do deklaracji współpracy pomiędzy pozarządowymi organizacjami ekologicznymi a MOŚZNiL, podpisanego przez ministrów Jana Szyszko i Radosława Gawlika.
Pełny tekst deklaracji na stronie resortu:
strona: www.mos.gov.pl |
W sprawie spotkania należy kontaktować się z:
Gabriela Szuba (doradca ministra Radosława Gawlika odpowiedzialnego za współpracę z pozarządowymi organizacjami ekologicznymi) tel. 0-22/825-00-01 w. 404 (pokój 352) tel. 0-22/825-33-34 i 825-87-56 fax 0-22/825-33-34 e-mail: rgawlik@mos.gov.pl e-mail: gszuba@mos.gov.pl |
lub z:
Anna Kalinowska Dyrektor Biura Edukacji i Komunikacji Społecznej tel. 0-22/825-00-01 w. 471 (pokój 168) tel. 0-22/825-89-73 fax 0-22/825-20-03 e-mail: mlakoms@mos.gov.pl (Milena Łakomska) e-mail: tczernie@mos.gov.pl (Teresa Orłoś) |
podał Darek Szwed
Biuro Wspierania Lobbingu Ekologicznego
Po dotarciu do Stalowej Woli należy przekroczyć San (Most Rozwadowski) i kierować się do Jastkowic, a tam pytać miejscowych o "Ludian" (wbrew pozorom łatwo trafić).
Do Jastkowic kursują stalowowolskie MKS-y, PKS-y i busy. Jeżeli znajda się chętni, to 3. 7. wyruszymy na pieszą wędrówkę po Lasach Janowskich.
Więcej info pod adresem:
TOP pl. Mieszczańskiego 3 39-432 Gorzyce |