My, uczestnicy Międzynarodowego Kongresu Ekologicznego, po wysłuchaniu i przedyskutowaniu referatów i ekspertyz o stanie środowiska naturalnego na Kaukazie oraz wybrzeżach Mórz: Czarnego i Kaspijskiego oraz o masowym naruszaniu praw człowieka w Czeczenii, które są rezultatem trwającej wielkiej wojny, skrajnie negatywnie wpływającej na stan równowagi w przyrodzie żywej i nieożywionej - pragniemy uratować nasz region od grożącej totalnej katastrofy i dlatego przyjęliśmy następującą uchwałę:
Uznajemy, że na terytorium Czeczenii katastrofa humanitarna stała się faktem i grozi fizycznym unicestwieniem całego narodu czeczeńskiego. Powstała także katastrofalna sytuacja ekologiczna, która grozi naruszeniem procesów rozwoju ekologicznego na całym Kaukazie oraz wybrzeżach Mórz: Czarnego i Kaspijskiego.
Żądamy od Rosji, aby niezwłocznie przerwała działania wojenne przeciwko Czeczenii, w celu zachowania środowiska naturalnego (lasów, zasobów ryb w jeziorach i rzekach itd.) oraz procesów rozwoju gospodarczego regionu kaukaskiego ("Kontraktu stulecia", "Szlaku Jedwabnego" itp.)
Domagamy się w pierwszej kolejności, aby OBWE określiła strefy na terytorium Czeczenii wymagające odbudowy ekologicznej. Żądamy niezwłocznego przerwania działań wojennych w tych strefach, pod kontrolą OBWE, i nienaruszania ich granic przez walczące strony.
Następnie należałoby podjąć środki w celu neutralizacji negatywnego oddziaływania na środowisko produktów naftowych oraz produktów ich spalania, substancji radioaktywnych i toksycznych, zwłaszcza uwolnionych ze zniszczonego Kombinatu Specjalnego Znaczenia "Radon", a potem rozpocząć odbudowę ekologiczną zanieczyszczonych obszarów Czeczenii, w celu zagwarantowania bezpieczeństwa ekologicznego na całym Kaukazie oraz wybrzeżach Mórz: Czarnego i Kaspijskiego.
Uczestnicy Kongresu wzywają społeczność międzynarodową, a w szczególności organy powołane, by stać na straży przestrzegania prawa międzynarodowego - do potępienia agresywnych działań Rosji przeciw Czeczeńskiej Republice Iczkerii i uczynienia wszystkiego, co możliwe, dla przerwania wojny, która przyniosła ze sobą ludobójstwo i przyrodobójstwo na całym Kaukazie oraz wybrzeżach Mórz: Czarnego i Kaspijskiego.
W tym celu Międzynarodowy Kongres Ekologiczny postanawia utworzyć Międzynarodową Kaukasko-Czarnomorsko-Kaspijską Radę Ekspertów do spraw ochrony środowiska naturalnego i ochrony praw człowieka. Rada zwróci się do organizacji międzynarodowych o pomoc finansową i materialno-techniczną niezbędną dla jej działalności.
za informacją agencji KAUKAZ-CENTER Z 28.9.2000
tłum. Cezary Cholewiński
Zasłużył się Pan pierwszym doniesieniem o stosowaniu amunicji z odpadowego, zubożonego uranu (ZU) przez USA w wojnie z Irakiem w 1991 r. oraz badaniami skutków ZU.2) Czy tę amunicję zastosowano także w ataku NATO na Jugoslawię?
W ubiegłym roku dowiadywałem się oficjalnie o natowskim samolocie bojowym A-10.3) Poinformowano mnie, że A-10 używa wyłącznie amunicję uranową i nic innego.
Samolot A-10 zastosowano przeciw Jugosławii?
W odpowiedzi na zapytanie, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Niemiec odpowiedział w piśmie z 16.7.99 nt. Zastosowania amunicji ze zubożonego uranu m.in.:
Czy jest więcej państw, w których zastosowano tę amunicję?
Właśnie wróciłem z podróży do Libii. Oczywiście interesują się tam tym tematem, bo samoloty A-10 zaatakowały i ten kraj przed kilku laty. To było w 1986 r., kiedy zaatakowano zarówno rezydencję Kadafiego, jak i miasto na wybrzeżu, w którym ponoć znajdowała się fabryka broni chemicznej. W okolicy zaatakowanych budynków Kadafiego i koło zakładów wystąpiły przypadki białaczki i wynaturzonych noworodków. Telewizja Libii nadała w języku arabskim reportaż przygotowany przez ZDF z moją pomocą. Podobne zdarzenia miały miejsce w Europie środkowej. Przypomnę kraksę amerykańskiego A-10 w Remscheid w 1988 r. i rozbicie się izraelskiego samolotu transportowego linii E-Al w drodze z USA przy lądowaniu pod Amsterdamem w 1992 r. Oba samoloty miały ponoć na pokładzie materiały radioaktywne.5 W późniejszym czasie wystąpiły w obu okolicach wzmożone schorzenia skóry, poronienia, białaczka u dzieci i zniekształcenia noworodków.
Czym wyróżnia się użycie amunicji ZU w Iraku od użycia w Jugosławii?
U dzieci uchodźców z Kosowa znaleziono objawy, które normalnie mają tylko starsi chorzy na raka. Jest to więc zupełnie niezwykłe schorzenie. W przeciwieństwie do Iraku, gdzie tlenki uranu rozniosły się z wiatrem w postaci pyłu, w Kosowie uran przedostaje się do roślinności, a więc do łańcuchów pokarmowych.
Kiedy przewiduje Pan pierwsze przypadki zachorowań wśród żołnierzy służących w Kosowie?
Powiedziałbym, że za rok, licząc od teraz. Tymczasem pewien niemiecki lekarz i prawnik pracujący nad odszkodowaniami dla ciężko chorych poprosili mnie o przesłanie materiałów z moich badań w Iraku, bo pracownik pewnej wytwórni pancerza bojowego ciężko zachorował.
Jak zareagowały władze RFN na Pańskie badania?
W czerwcu 1995 r. zostałem aresztowany i byłem źle traktowany w czasie pobytu w areszcie. Po wypuszczeniu pozostawałem przez rok pod nadzorem policji i musiałem meldować się na posterunku dwa razy na tydzień. Musiałem zaniechać korespondencji o pomoc. 4.1.99 stanąłem przed sądem pierwszej instancji w Husum. Oświadczono mi, że jeśli zajdzie potrzeba, zostanę dostarczony pod przymusem, z użyciem siły, do zamkniętego zakładu psychiatrycznego.
tłumaczył z niemieckiego Piotr Bein
piotr.bein@imag.net