BENEFIT NA MEKSYKAŃSKICH INDIAN | Nakładem manufaktury produkcyjno-dystrybucyjnej "Inny Świat" ukazała się broszura autorstwa Natalii Krajewskiej pt. Osiem miesięcy w południowym Meksyku czyli Oaxaca od środka, będąca cegiełką benefitową na działania społeczne prowadzone przez autorkę wśród meksykańskich Indian mieszkających w regionie Loxicha.
|
"Region Loxicha leży w wysokich meksykańskich górach na południu stanu Oaxaca, w okolicy miasta Pochutla. Za-mieszkują go 32 lokalne społeczności, których łączna liczba mieszkańców wynosi 35 000. Używają swojego języka zapoteca, dziedzictwa po przodkach Xiches. 60% Indian mówi tylko w tym języku. 80% to analfabeci. Tylko 7 wiosek ma elektryczność. Nie ma tam żadnego źródła wody zdatnej do picia. Dowożą ją specjalne beczkowozy ale w porze deszczowej droga jest tak rozmiękła, że nie są w stanie nią przejechać. Na cały region jest tylko jeden lekarz i pielęgniarka. Wiele wiosek jest oddalonych o 8-12 godzin od miejsca, gdzie można uzyskać poradę lekarską. Powszechne są więc takie dolegliwości jak niedożywienie, anemia, biegunka.
Społeczność Indian Loxichi, aby sobie poradzić w trudnych warunkach i przetrwać, wytworzyła swój rodzaj kolektywu i pracy zbiorowej oraz wzajemnej pomocy. Po swoich przodkach odziedziczyli organizację lokalnej władzy, kościelną i pracowniczą zwaną Tequio. Ta organizacja to nic innego jak praca na rzecz całej społeczności bez pobierania za to żadnej opłaty. Wszystkie ważne decyzje podejmowane są na walnych zebraniach całej wioski przez konsensus, podczas nich w wyborach bezpośrednich wybiera się też lokalne władze. Ludzie zawsze wybierają tych, którzy najwięcej pracują na rzecz społeczności i są odpowiedzialni. Jest to rodzaj uznania i poparcia społeczności lokalnej dla ich pracy." (fragment broszury)
Właściwą treść broszury stanowią e-maile wysyłane przez autorkę do przyjaciół w Polsce, będące czymś w rodzaju pamiętnika spisywanego na żywo w czasie pobytu na meksykańskiej ziemi. Mamy więc tu zarówno działania społeczne, opisy meksykańskiego ruchu wolnościowego i praw człowieka, imprezy z tamtejszymi punkowcami jak i coś o ludowych zwyczajach. Dodatkowo w broszurze umieszczono tłumaczenia ulotek i artykułów oraz wywiad nt. ruchu zapatystów z portugalskim pisarzem i laureatem Nagrody Nobla, Jose Saramago.
Broszurę w cenie 5,5 zł (koszty przesyłki wliczone) można nabyć wysyłając pieniądze przekazem pocztowym pod adresem:
Janusz Krawczyk
ul. Kędziora 2/8
39-300 Mielec
|
IDO - POTOMEK ESPERANTA
Ile czasu poświęciliście na to, żeby móc porozumieć się z ludźmi, których
język ojczysty jest inny niż wasz? Na przykład, aby opanować język angielski?
500 godzin, a może 1000?
Porozumienie między rożnymi narodami byłoby dużo prostsze, gdyby wszyscy
uczyli się języka międzynarodowego Ido, ponieważ jest on 10-krotnie łatwiejszy
niż język angielski.
Na uczących się języka Ido czekają konkursy z nagrodami od 100 EURO do 800
EURO, a na filatelistów nagrody w postaci znaczków pocztowych o wartości 500
EURO wg katalogu Michel. Aby zasięgnąć informacji pytajcie:
Germana Ido-Societo
Thüringer Straße 3 D-37284 Waldkappel
Niemcy
http://www.idolinguo.de
Vlado Yakovenko
ul. Reymonta 44/10 PL-26-800 Białobrzegi
Polska polido@interia.pl
|