ZB 1(181), marzec 2003
ISSN 1231-2126, [zb.eco.pl/zb]
WYWIADY
 

ADWOKACI PRZYRODY Z KSIĘGI DRUGIEJ

Do rozmowy przy "zielonym stole" zaprosiłam samego Aleksandra Jasickiego - poetę, redaktora wydawnictwa "@alsander", pomysłodawcę, organizatora i wykonawcę "projektu" wydania AVE GAJA! - Księga druga. Adwokaci przyrody ponownie zasiedli przy wspólnym stole. Pojawiły się nowe nazwiska, wiersze mają wymowę oskarżycielską, bronią przyrody..

Justyna Jaszke: Skąd pomysł opublikowania Księgi drugiej?

Aleksander Jasicki: Pojawiły się nowe głosy w dyskusji. Poeci zaprezentowali swój światopogląd i twórczą po-lemikę z techniką i postępem. Zabrali głos w sprawie ratowania tego, co jeszcze da się uratować wspólnym wysiłkiem. Zaprosiłem ich do "zielonego stołu", przyszli. W obu tomach swój poetycki udział wzięło 73 twórców - poetów zrzeszonych w różnych związkach i organizacjach twórczych (m.in. członkowie ZLP, SPP, SAP, Konfraterni Poetów, członkowie STAL-u). Swoje głosy wnieśli w liczbie ponad 300 wierszy.

J: Przyznam, że to niełatwe przedsięwzięcie, pogodzić na kartach antologii poglądy poetów o tak rozbieżnym spojrzeniu na rzeczywistość. Czyżby wiersze "ekologiczne" miały w sobie moc pojednania?

A: Poprzez użycie literackich środków przekazu można sprzyjać rozwojowi świadomości ekologicznej, można propagować, zwłaszcza wśród przedstawicieli najmłodszego pokolenia, idee postaw etycznych pełnych szacunku dla przyrody i podziwu dla jej piękna. AVE GAJA! - Księga druga to antologia wierszy "ekologicznych" poetów Małopolski współcześnie żyjących i tworzących. Stanowi ona próbę ukazania trendów występujących we współczesnej twórczości poetyckiej. Zależało mi na zsynchronizowaniu względem siebie działań twórczych i edukacyjnych i cel ten udało mi się osiągnąć.

J: Co masz na myśli, mówiąc "działania edukacyjne"?

A: Publikacja skierowana jest do określonego odbiorcy (ucznia, studenta). W listopadzie 2001 r., pod patronatem Konsulatu Generalnego w Krakowie, z udziałem pani Sirii R. Lopez - Konsula Generalnego USA, odbył się konkurs dziecięcej poezji "ekologicznej" "List do Ziemi". Kokurs inspirowany był wierszami zawartymi w tomie pierwszym antologii "AVE GAJA!" i pełnił rolę alternatywnej, "dziecięcej dyskusji" na wywołany przez "dorosłych" poetów temat. W konkursie udział wzięło 700 uczniów z kilkudziesięciu szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu całego województwa Małopolski.

J: Czytelnik zainteresowany tą publikacją z pewnością chciałby ją mieć w swoim księgozbiorze. Gdzie w takim razie może ją dostać?

A: Publikacja i tym razem posiada charakter niekomercyjny - nie jest sprzedawana ani dostępna w sieci hurtowni. Została przekazana przez wydawnictwo "@lsander" Regionalnemu Ośrodkowi Edukacji Ekologicznej w Krakowie z przeznaczeniem do nieodpłatnej dystrybucji do szkół, bibliotek, ośrodków kultury. ROEE przejęło patronat nad wydaniem tej antologii.

J: Czy możemy spodziewać się Księgi trzeciej?

A: Trzecia Księga nie ukaże się. W planach pojawił się projekt wydania serii dzieł literackich promujących twórczość poetów Krakowa i regionu województwa Małopolski. Patronat nad projektem objęły instytucje, które zauważyły potrzebę kontynuacji owego pomysłu wspierając finansowo działania: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Miasta Krakowa, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Bank Ochrony Środowiska w Krakowie, Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie, Sp. z o.o. "CityNet" - operator internetu w Krakowie.

J: Dziękuję za rozmowę.

A: Dziękuję.

Justyna Jaszke
haskwa@poczta.onet.pl


Ave Gaja! Antologia wierszy ekologicznych poetów Małopolski, Aleksander Jasicki (red.), WIP "@lsander", Kraków 2002. Cena 10 zł + koszty wysyłki.



POWYCIECZKOWE REFLEKSJE

10.5. br. uczestniczyłem w wycieczce szkoleniowej Klubu Przewodników PTTK w Koszalinie do Wolińskiego Parku Narodowego. Było nas ponad 50 osób - przewodników, ich rodzin i przyjaciół. Zwiedziliśmy Świnoujście, Międzyzdroje, Trzęsacz i wiele urokliwych zakątków Parku.

Co uderza - wszędzie jest bardzo czysto. Zadbane są ulice, nadmorskie deptaki, zieleń. Udostępnionych jest wiele pięknych miejsc widokowych nad morzem i nad jeziorami, znakomicie wykorzystuje się np. stare forty w Świnoujściu, bardzo dobrze umieszczona jest informacja turystyczna, widać wyraźnie chęć jak najlepszego "sprzedania" i wyeksponowania walorów - zabytkowych, przyrodniczych, współczesnych. Bogate jest Muzeum w Świnoujściu, doskonale prezentujące gospodarkę morską, rybaków i ludzi morza. Oryginalny jest gabinet figur woskowych i aleja gwiazd w Międzyzdrojach.

Siłą rzeczy nasuwają się refleksje - dlaczego w regionie koszalińskim jest gorzej? Wiele tutejszych miejscowości nadmorskich jest po prostu brudnych, deptaki są marniutkie, lub wcale ich nie ma, nie myśli się o wykorzystaniu np. przyziemi latarni morskich, umocnień, bunkrów, stworzeniu zachęt i atrakcji dla gości.

Potrzeba na to nieco pieniędzy, a przede wszystkim chęci, inicjatywy władz miast i gmin oraz co bardziej przedsiębiorczych osób. Możeby tak na początek pan prezydent Koszalina kazał uporządkować fontannę przed ratuszem, która obecnie przynosi wstyd Koszalinowi!

Bernard Konarski



EDUKACJA EKOLOGICZNA TO PODSTAWA - ROZMOWA Z LAUREATKĄ POLSKIEGO PULITZERA - KRYSTYNĄ BONENBERG

Tegoroczne nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, zwane Polskim Pulitzerem zostały rozdane. Nagrodę Międzystowarzyszeniowego Klubu EKOS im. Stefana Myczkowskiego pod patronatem firmy Hewlett Packard Polska otrzymała Krystyna Bonenberg - publicystka, popularyzatorka nauki. Laureatka udzieliła wywiadu ZB.

ZB: Przede wszystkim proszę przyjąć gratulacje od ZB, na pewno dostaje ich Pani sporo w ostatnim czasie...

KB: Serdecznie dziękuję.

ZB: Została Pani laureatką nagrody za, cytuję: "konsekwentną popularyzację zjawisk i mechanizmów działania świata przyrody". To finezyjnie brzmi, jednak chciałbym usłyszeć na ten temat nieco konkretów.

KB: Świat przyrody jest niezwykle bogaty i skomplikowany. Istnieje niezliczona ilość organizmów żywych, które muszą walczyć o przetrwanie, przystosować się lub zginąć, w tym niekorzystnie przekształcanym przez człowieka środowisku. Powietrze, gleba i woda to tylko hasła, za którymi kryje się często nieprzeliczalna ilość zjawisk. Na przykład woda. Pijemy ją codziennie, ale woda to również osiągające 300 stopni C gejzery wydobywające się z dna oceanu, to także strefy walki między wodami a lądem. O takich zjawiskach staram się rozmawiać z moimi czytelnikami. Za swój obowiązek uważam wskazywanie wyników badań naukowych, najnowszej literatury światowej wdanej dziedzinie.

ZB: Co Pani uważa za swój największy sukces "ekologiczny"?

KB: Przedstawienie pomysłu, aby nowo tworzone w Krakowie pismo w ramach wydawnictw Naczelnej Organizacji Technicznej poświęcić ochronie i kształtowaniu środowiska. Kiedy ten pomysł znalazł akceptację i poparcie krakowskiego środowiska naukowo - technicznego, bycie współtwórcą AURY - pierwszego międzydyscyplinarnego pisma, nie tylko w Polsce, które ONZ opatrzyło swoim logo.

ZB: Proszę krótko opisać swoją działalność pozapublikacyjną na rzecz ochrony środowiska.

KB: W ramach Sekcji Wydawniczej Zarządu Głównego Polskiego Klubu Ekologicznego, której jestem przewodniczącą, zostało wydanych wiele książek. Za jeden z cyklów została nam nawet przyznana Nagroda Ministra Środowiska. PKE był także pierwszym w Polsce, który wydał polskie tłumaczenie podręcznika "Ochrona środowiska - księga ekotekstów do pracy w szkole i w domu".

ZB: Na czym, wg Pani, powinna się opierać efektywna działalność ekologiczna?

KB: Podstawą działalności ekologicznej musi być, i trzeba to wyraźnie podkreślić, skuteczna edukacja. Ochrona środowiska nie lubi fajerwerków politycznych i prasowych. To może jej tylko zaszkodzić. Edukacja oraz sensowne, systematyczne działanie dzień po dniu to podstawa otrzymania dobrych efektów.

Krystyna Bonenberg - dziennikarka naukowa, popularyzatorka ekologii, autorka kilkuset artykułów, kilku reportaży i książek, redaktor ponad dwudziestu polskich wydań książek i podręczników dla młodzieży szkolnej i akademickiej z dziedziny ochrony i kształtowania środowiska wydawanych pod auspicjami ONZ i Rady Europy z inicjatywy Polskiego Klubu Ekologicznego, przewodnicząca Sekcji Wydawniczej Zarządu Głównego Polskiego Klubu Ekologicznego.



POLITYKA EKOLOGICZNA

Premier listem nr DSP-440-209/02 skierował do Sejmu dokument (druk sejmowy nr 1236) pt. ,,Polityka Ekologiczna Państwa na lata 2003 - 2004 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2007 - 2020''. Omówiono w nim m.in. takie zagadnienia jak: aktywizacja rynku (partnerstwo z biznesem), mechanizmy ekonomiczne, prawo do informacji, planowanie przestrzenne, ochrona dziedzictwa (przyrody, krajobrazu, lasów, gleby itd.), zrównoważone wykorzystanie surowców, minerałów, wody i energii, bezpieczeństwo ekologiczne i inne. Osoby zainteresowane winny kontaktować się z:

Mgr Leszek Miller (SLD)
Prezes Rady Ministrów
Aleje Ujazdowskie 1
00-179 Warszawa
tel. 0-22/694-60-00
fax 0-22/694-71-79
cirinfo@kprm.gov.pl
www.kprm.gov.pl

albo z Posłami np.:

Ryszard Nowak (PiS)
Bracka 15
30-005 Kraków
Ryszard.Nowak@sejm.pl
www.sejm.gov.pl

mgr Piotr Szkudlarek
szkudlarek.wizytowka.pl



 
Wydawnictwo "Zielone Brygady" [zb.eco.pl]
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych [fwie.eco.pl]