Strona główna 

ZB nr 4(22)/91, kwiecień '91

BIKE TOUR
RAJD ROWEROWY

Europejska Młodzieżowa Akcja Leśna "EYFA" (European Youth Forest Action) od kilku lat z powodzeniem realizuje zwariowane i niewiarygodne pomysły. Bike Tour niewątpliwie jest jednym z nich. Można go określić jako obóz rowerowy poprzez całą Europę, będący wielką demonstracją ekologiczną. Akcje, mające miejsce w trakcie Bike Touru, odzwierciedlają jego ideę przewodnią, jak również poświęcone są problemom lokalnym mijanych obszarów.

Trasa tegorocznego, wielkiego, międzynarodowego Bike Tour przebiega przez Polskę (od 12 czerwca do 2 lipca) w drodze z Holandii do Estonii, gdzie odbędzie się Ecotopia. Potrzebujemy ochotników gotowych pomóc nam w przygotowaniach polskiej części obozu.

Trasa ma przebiegać następująco:

Główną ideą tegorocznego rajdu jest pobudzanie świadomości ekologicznej, a szczególnie demonstrowanie na rzecz:

Ponadto młodzi ludzie będą mieli szansę odkryć mijane kraje i krainy. No i oczywiście, w twórczym, międzynarodowym towarzystwie zawsze jest mnóstwo świetnej zabawy.

Bardzo nam zależy na Twojej pomocy. Jesteśmy pewni, że się przyłączysz. Oczywiście wymaga to pracy, ale przynosi jeszcze więcej satysfakcji i naprawdę wciąga.

Oto co mniej więcej trzeba zrobić:

  1. Zapewnić uczestnikom (50 osób) maksymalnie tanie, a najlepiej bezpłatne miejsca do spania. Najlepiej nadają się: sale gimnastyczne, centra młodzieżowe, budynki wiejskie, obiekty przykościelne, wreszcie mieszkania prywatne.
  2. Zaplanować akcje, demonstracje, etc., najlepiej dotyczące problemów lokalnych, ale nie tylko. Oczywiście będzie idealnie, jeśli uda się zorganizować akcje odzwierciedlające główne idee rajdu. Naturalnie, chcemy żeby członkowie lokalnych grup ekologicznych wybrzeża (bo tamtędy będzie przebiegała trasa) przyłączyli się do tych akcji aby maksymalnie wykorzystać pobyt grupy międzynarodowej w naszym kraju. We wszystkich pozostałych krajach Bike Tour na pewno będzie wydarzeniem szeroko komentowanym w mass- mediach.
  3. Opracować dokładną trasę przejazdu, której pokonanie zmieści się w dwóch tygodniach, z dwoma większymi postojami (w Gdańsku i Szczecinie). Odcinek do pokonania w ciągu jednego dnia wynosi 40-60 km. Grupa przyjedzie do Polski z Berlina. U nas zacznie w Szczecinie, dalej Gdańsk, Elbląg i granica. W ustaleniu trasy pomogą miejsca i obiekty o znaczeniu ekologicznym. Prosimy o informacje gdzie w wymienionym rejonie znajdują się takie miejsca, które waszym zdaniem należy uwzględnić w planowaniu trasy i ew. demonstracji.
  4. W porę poinformować mass-media czyli radio, prasę lokalną, telewizję (?) o tym co się będzie działo i dlaczego, podkreślając fakt, że to wydarzenie w specjalny sposób wiąże niewielkie rejony Polski z Europą i odwrotnie.
  5. Zapewnić grupie prowiant (kucharzy i sprzęt będzie miała własny). Porządana jest żywność "zdrowa", naturalna, najlepiej pochodząca z biodynamicznych, ekologicznych gospodarstw. Czy ktoś zna adresy sklepów rozprowadzających taką żywność lub jej producentów?

W ubiegłorocznym rajdzie z powodzeniem wykorzystywano, jako jeden ze sposobów wypowiadania się, teatr uliczny. Może ktoś zechce przygotować taki teatr?

Krótko mówiąc: mamy nadzieję, że szybko i bez oporów dacie nam znać o nowych, lepszych pomysłach, które wam przyjdą do głowy.

Prosimy o kontakt:

* Artur Andrzejewski
DS 2, Grenadierów 41, Warszawa
tel. 022-108086 w. 87
* Tomasz Dziekański
Słowackiego 28A/9, 60-823 Poznań
* Agnieszka Lis
Kurpińskiego 23, 43-100 Tychy
tel. 032-276050

tłum. Agnieszka M. Lis
ZB nr 4(22)/91, kwiecień '91

Początek strony