Strona główna 

ZB nr 11(29)/91, listopad '91

DONOSY I DONIESIENIA

Z listu z antypodów, od człowieka, który obejrzał relację TV z polskiej kampanii wyborczej: "...polscy Zieloni podzieleni, mało sensowni, za to spasieni i w garniturach. Budzą niechęć, jako działacze na rzecz własnego ego, ambicji politycznych itp. Przynajmniej tak to wyglądało w TV. Szkoda."

Wkrótce ukaże się broszura SEE "Pracowni..." z materiałami szkoleniowymi (w tym znaczna część naszych tłumaczeń i opracowań z THINKING LIKE A MOUNTAIN (Myśleć jak góra) i innych materiałów, które używamy podczas warsztatów "Zgromadzenia wszystkich istot". Głównym odbiorcą broszury są nauczyciele, jej wydanie zależy od funduszy, które mamy otrzymać z UW. Każdego, kto chce wesprzeć STACJĘ EDUKACJI EKOLOGICZNEJ prosimy o wpłaty:

SEE Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Modrzewskiego 29/3, 43-300 Bielsko
PKO Bielsko-Biała 7517-173889-132

2 x A. Janusz Korbel

Od lutego przyszłego roku rozpocznie działalność w Gdańsku Studium Terapii Naturalnej i Edukacji Ekologicznej. Nauka trwa 3 lata. Po jej zakończeniu można uzyskać tytuł masażysty - fizjoterapeuty, dietetyka, instruktora gimnastyki i technik relaksująco - koncentracyjnych, fitotronika, radiestety, prognostyka.

Na Wydziałach Radiestezji, Filozofii Przyrody i Terapii Naturalnej wykładane będą m.in.: psychologia, anatomia, dietetyka, kuchnie egzotyczne i uprawy biodynamiczne, radiestezja, ekozofia oraz dynamiczne techniki energetyzujące (Tai Chi Chuan, Aikido), astrologia i inne systemy prekognicyjne, masaż (klasyczny, tybetański, akupresura itp.), bioenergoterapia, muzykoterapia.

Opłaty: studenci dzienni - 350 tys. (25h tygodniowo), wieczorowi - 250 tys. (15h tygodniowo), zaoczni - 200 tys. (15h miesięcznie). Warto się pospieszyć.

Bliższe informacje:

Klub "FELUKA"
Gdyńska 4 80-340 Gdańsk-Żabianka
tel. 578993

oraz

Teresa Linda
Piastowska 44c5
80-368 Gdańsk-Przymorze

W imieniu niemieckich "Zielonych" Axel Horn z Bundjugendu serdecznie dziękuje wszystkim tym, którzy wzięli udział w akcji petycyjnej przeciwko założeniu i eksploatacji składowiska odpadów atomowych w kopalni Konrad w Niemczech. Ogółem zebrano ok. 250 tys. podpisów. Axel pisze, że z Polski nadeszło ich ponad 2200. Myślę, że było ich więcej (widocznie nie wszystkie listy doszły), ale to i tak sporo jak na tak krótki termin (2 tygodnie).

Axel uważa, że ta akcja to również "wyraźne ostrzeżenie wobec przemysłu atomowego w Niemczech, że nie mogą liczyć na sprzedaż technologii atomowej do Polski".

Wbrew pozorom (rozwiązanie umowy z ZSRR (?) o budowie "Żarnowca", uchwała sejmowa o zaniechaniu rozwoju energetyki jądrowej do 2005r.) kwestię "jądrówek" w Polsce trudno uznać za zakończoną. Na razie mam mało informacji i nie wszystkie są sprawdzone. Wiadomo, że znane ze sprawy "Żarnowca" firmy Tractebel i Elektricite de France szykują się do budowy (jak to określono) "obiektu energetycznego" o przewidywanej wartości 450 mln $. Również kanadyjska firma produkująca "mini-reaktorki" Candy (pisano o tym w ZB) nadal rozpoznaje nasz rynek. Ale szerzej o tym za parę miesięcy.

3 x Belfer

* * * * *

W Radomiu 19.10.91 od 12.10 do 13.00 mała, 14-osobowa grupa pikietowała cyrk "ARENA". Był transparent i ok. 200 ulotek. Wznosiliśmy hasła: "Wyzyskowi i tresurze zwierząt - NIE!" i "CYRK BEZ ZWIERZĄT". Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy przybyli na przedstawienia i z byłą pracownicą i przyszłym właścicielem cyrku. Wiemy, że jeżozwierz jest tam karmiony tylko raz dziennie.

Planujemy zorganizować grupę "WOLĘ BYĆ" u nas. Może coś z tego wyjdzie - są ludzie chętni do działania.

Agnieszka Deja
Sobieskiego 4/93
26-617 Radom

* * * * *

RADIO EKOLOGICZNE

Radio France Internationale nadaje w niedziele o godz. 11.05 ekologiczny program informacyjny "Nous avons qu'une terre" (Mamy tylko jedną Ziemię) w jęz. francuskim. Najlepszy odbiór w Polsce w paśmie fal krótkich 9803 i 11670 kHz. Poza bardzo dobrze robionym serwisem programy tematyczne: rolnictwo, odpady, Trzeci Świat, atomistyka, Europa Wschodnia...

* * * * *

W związku ze zmianami w rządzie Francji ważne jest dziś dla Polaków postawienie pod znakiem zapytania dalszej współpracy francusko - polskiej w zakresie zarządzania zasobami wodnymi. Agence de l'Eau Artois-Picardie, która podjęła się - za sprawą jednego z dyrektorów, B. Kaczmarka - pilotowania tego programu pomocy dla Polski, dziś może zostać "zreorganizowana". Dla "atomowej premier" ekologia jest jakimś wymysłem.

2 x Eryk Mistewicz

* * * * *

EKOLOGIA NA CODZIEN

Wydawnictwo AGENCJA REPORTER wspólnie z paryskim domem wydawniczym EDITIONS TERRE VIVANTE przygotowuje w jęz. polskim popularną wysokonakładową serię wydawnictw ekologicznych pod tym właśnie tytułem. Jako pierwsza z tej serii ukaże się zapowiadana już na łamach ZB "Encyklopedia Życia" Juliette de Gautier i Eryka Mistewicza.

Firmy chcące sponsorować tę serię wydawniczą lub zainteresowane zamieszczeniem reklam w wydawnictwach ekologicznych zapraszamy do współpracy.

AGENCA REPORTER
Niemcewicza 17 00-973 Warszawa
tel. (0-2) 6590011 w. 67 (9 -16 )
fax (0-2) 6581507

* * * * *

My, tzn. FRONT WYZWOLENIA ZWIERZĄT zrobiliśmy już kilka akcji, np. akcję pod rzeźnią (transparenty, kukła, rozdawanie ulotek przechodniom, rozmowy z nimi na temat wegetarianizmu) lub akcje pod cyrkiem (też dwa transparenty, ulotki i namawianie do bojkotowania cyrku). Poza tym rozlepiamy ulotki na mieście, rozdajemy je w sklepach mięsnych, rozlepiamy nalepki w autobusach itp.

Leszek Szwiec
Piotra Skargi 8/18
86-300 Grudziądz

* * * * *

Po Górach Izerskich przyszła kolej na Sowie i Stołowe. Na najwyższym szczycie Gór Sowich - Wielkiej Sowie (1015m npm) - nie ma już drzew, sterczą jedynie suche kikuty. Nikt już nie interesuje się tutejszą wieżą obserwacyjną. Być może z obawy, by ktoś nie dostrzegł kolejnej klęski ekologicznej.

* * * * *

Wspólnie z dość liczną grupą "Wolębyćków" z Krosna przeprowadziliśmy w Jaśle i Krośnie kilka akcji zbierania podpisów pod petycją przeciwko zaporze w Czorsztynie. Ich plon to przeszło 3 tys. podpisów. Oplakatowaliśmy również miasto.

* * * * *

Dla osób, które nie wiedzą czym zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska podaję informację, że tuż przed wakacjami był on jednym ze sponsorów Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Folklorystycznej w Jaśle.

* * * * *

I jeszcze mała "gwiazdka" z branży spożywczej. Firma STAR FOODS Ltd. z Tomaszowa Mazowieckiego rozpoczęła produkcję chrupek, na opakowaniu których znajduje się napis w trzech językach (polskim, niemieckim i angielskim): DBAJMY O CZYSTOŚĆ POLSKI. Obok napisu narysowana postać człowieka wrzucającego śmieci do kosza. Opakowania "znalazły się w Europie", czy znajdą się w koszu?

4 x Andrzej Laskowski

Wraz z kilkoma przyjaciółmi założyliśmy lokalną grupę "Pracowni na rzecz wszystkich istot". Zajmujemy się głównie prawami zwierząt. Posiadamy 2 komplety wystawy o zwierzętach wraz z filmami video. Wszystkich chętnych na zorganizowanie wystawy prosimy o kontakt. Posiadamy także sporą ilość ulotek antycyrkowych i jesteśmy w stanie wysłać dowolną ich ilość. Przygotowujemy się do wydania broszury "Wegetarianizm - dlaczego i po co?". Na razie powielamy trochę plakatów o prawach zwierząt i ekologii.

Teraz prośba o pomoc: pieniądze na finansowanie swojej działalności czerpiemy z zysków ze sprzedaży gazetek, koszulek, naklejek i kaset. Chcielibyśmy prosić o kontakt ludzi, którzy mogliby się zająć dystrybucją naszych produktów. Prośba druga: przygotowywujemy wystawę ekologiczną i prosilibyśmy wszystkich o nadsyłanie wszelkich materiałów dotyczących tego tematu. Zapewniamy zwrot (w razie gdy ktoś sobie tego zażyczy). Jeżeli posiadasz także zbędne ci materiały o prawach zwierząt - proszę, przyślij je do nas. Na pewno zrobimy z nich użytek.

Ryszard Kapusta
skr. 47
36-100 Kolbuszowa
tel. 71-030

W Rzeszowie uczestnicy ruchu "Wolność i Pokój" zorganizowali dwie akcje sadzenia drzewek. Posadziliśmy około 150 drzew, co jest naszym zdaniem niemałym sukcesem. Dalsze akcje są w planie i prawie na pewno odbędą się. Znowu naszemu miastu przybędzie kilkadziesiąt drzewek. Jak do tej pory nie spotkaliśmy się z pomocą administracji.

Chcieliśmy też podziękować naszym przyjaciołom z Kolbuszowej k.Rzeszowa za załatwienie sporej liczby sadzonek. Sadzonki te udostępniono nam za darmo.

Paweł Janda
WiP Rzeszów

PROGRAM DZIAŁANIA NA RZECZ OTOCZENIA I DRZEW DLA KANADY

Wiosną 1990r. ponad 120 tys. skautów kanadyjskich zasadziło ponad 3 miliony drzew. Ustanowiło to znaczący rekord skautów sięgający 40 milionów zasadzonych już drzew począwszy od 1972r., w ramach ich własnego programu "Drzewa dla Kanady".

Co roku wybiera się obszary pod obsadzanie. Uczestniczą w tym lokalne grupy skautów, zasadzając 25-50 drzewek. Fundusze na pokrycie związanych z tym kosztów zdobywa się poprzez akcje "sąsiedzkie" oraz z krajowego wkładu na rzecz tej akcji.

Program "Drzewa dla Kanady" przynosi korzyści całej Kanadzie. Skauci otrzymują głęboką świadomość dumy z rozrostu i przemiany sadzonek w wysokie drzewa, a Kanadyjczycy korzystają ze zdrowszego, bogatszego otoczenia.

Pod koniec 1990 r. akcję tę wsparła Korporacja Poczty Kanadyjskiej wydając serię czterech, 39-centowej wartości znaczków. Znaczki przedstawiają cztery malownicze kanadyjskie krajobrazy leśne. Z każdej serii tych znaczków przeznaczone zostało 5 centów na kanadyjskich skautów - Program Działania na Rzecz Otoczenia i Drzew dla Kanady. Szaman

* * * * *

Cytat z książki "Życie bez lekarza" H. Jasiaka, M. Jucewicz. Wywiad z dr Zofią Iwanicką: "...Francuski Instytut Oceanografii lansuje ostatnio hasło: 'Chcesz oślepnąć - zjedz 2 kg ryb w tygodniu'. Ryby zawierają tak potrzebny potas i fosfor, ale skupiają wszystkie trujące związki chemiczne spływające ściekami do wód, m.in. rtęć. A zatem nie ryzykując możemy zjeść 10 dag ryby świeżej tygodniowo i tyle samo konserwowej lub wędzonej".

Karol Karlinski

* * * * *

Dla tych, którym trudno przestać palić (za Ireną Gumowską): "kto pali - powinien jeść marchewkę, gdyż jest ona jednym z najbogatszych źródeł witaminy A, a właściwie prowitaminy A: karotenu, który nasza wątroba łatwo przekształca na witaminę A. Otóż witamina A rozkłada benzopiren - czyli rakotwórczą truciznę powstającą przy paleniu tytoniu ze smółki papierosowej."

Zoza

* * * * *

Norweskie alternatywne wydawnictwo dBUT Distribution Network wydało bardzo starannie (okładka z opisem, broszurka informacyjna o wydawnictwie - format 15 x 20cm, w foliowej torebce) kasetę "Serious Statements and Silly Symphonies", na której znalazła się muzyka grupy Atman obok dwudziestu wybranych autentycznie (tzn. artystycznie, a nie deklaracyjnie), jak piszą wydawcy, "high alternativ group". Nasi sąsiedzi z kasety to np. Jarboe z USA, Sadomaoistan z Norwegii czy Kathleen Yearwood z Kanady. Kaseta "dobiła" nas swoją perfekcyjnością techniczną!

Dla nas kaseta ta ma znaczenie jedynie jako ciekawostka i otarcie łez po przegranych z piosenkami Pana Sikorowskiego przy rozmowach z naszymi nowymi firmami fonograficznymi.

W Norwegii widocznie nie znają się na muzyce i pewnie dlatego nie wpycha się nas tam do kanału pt. folk, ani, na szczęście, do zielonej muzyki (w Katmandu widziałem kasetę z nagraniem szumu strumienia - czy to jest folk czy zielona muzyka?).

Zespół otrzymał śladowe ilości kasety (jest zapowowiedź CD) i nie jest zainteresowany sprowadzeniem tego wydawnictwa do Polski (rzecz jasna odpłatnie). Dla naszych przyjaciół jesteśmy jednak w stanie przygotować trochę kopii tej dziwnej kasety, wyłącznie dla celów kolekcjonerskich! Podamy też kontakt komuś, kto chciałby zająć się ew. sprowadzeniem wydawnictwa do Polski.

Marek Styczynski
Piastowska 5
33-300 Nowy Sącz
(wyłącznie listownie)

* * * * *

16-17.11.91 w Maciejowcu k.Jeleniej Góry Akademicki Klub Ekologiczny "Oikos" zorganizował kolejne spotkanie Studenckiej Sieci Ekologicznej.

Warto było pojechać tak daleko: w programie znalazł się wykład prof. Tadeusza Borysa nt. ekonomicznych systemów ochrony środowiska, wycieczka po okolicach (w ramach ekoturystyki), liczne dyskusje nad projektami (postaramy się choćby w skrócie zaprezentować je w następnym numerze ZB), video, sprawozdanie z tradycyjnego już kursu w Vaxjo. Nie zabrakło też czasu na zabawę w starych wnętrzach pałacu, będącego teraz Domem Pracy Twórczej AE z Wrocławia.

Spotkanie było na pewno b. udane. Mam tylko uwagę, by organizatorzy następnego spotkania SSE pamiętali, że wśród ekologów trafiają się czasem wegetarianie.

Listę adresową SSE drukujemy w Skrzynce Kontaktów Ekologicznych.

KPINA?

Taka była moja piewsza reakcja, gdy na plastikowej, 1,5l, butelce z produkowanym w Żywcu, na licencji austriackiej, napojem kiwi (gogo) napis: "nieszkodliwa dla środowiska naturalnego". A co wy na to?

HISTORIA WIP-U PO ANGIELSKU!

Wydawnictwo A World Without War Council (2929 NE Blakeley Street, Seattle, WA 98105 USA) nadesłało nam książkę pt. "Wolność i Pokój". Wydana w 1989r., na ok. 90 str. A4 prezentuje tłumaczenia wielu historycznych już dokumentów i oświadczeń WiP-u, oraz... zupełnie nieaktualne adresy kontaktowe - Jacek Czaputowicz, Jan Maria Rokita, Jacek Szymanderski, żeby na najbardziej kuriozalnych poprzestać.

WWWC wydało też inne pozycje dotyczące Europy Wschodniej:

Coraz bardziej konkurencyjny dla ZB staje się biuletyn Fundacji "Ekologia i Zdrowie" (Al. Ujazdowskie 13, 00-567 Warszawa, tel. 6942153, fax 6941648)! Nie dość, że ukazuje się regularnej niż ZB (dotychczas ukazało się 7 wydań), wydano angielską wersję, a ostatnio wkładkę o moście nad cieśninami duńskimi, to jeszcze na dodatek mają lepszy dopływ informacji o imprezach ekologicznych! W ostatnich kilku numerach ZB "Zapowiedzi imprez ekologicznych" to w dużej mierze przedruki z tego właśnie biuletynu!

Ponadto EiZ uruchomiła sobie, jako jedna z pierwszych grup ekologicznych w Polsce, dostęp do sieci komputerowej ECOHEALTH@MUL1.GEO.NET, co ZB usiłują od dłuższego czasu.

* * * * *

TWOJA KOSZULKA - TWOJE POGLADY

Tym razem Filipek Majchrzakowski (Gospody 8b/30, 80-340 Gdańsk) oferujący mnóstwo wzorów koszulek, naszywek itp. - ale zdecydowanie bez "White power". Katalog po przysłaniu koperty zwrotnej ze znaczkiem.

* * * * *

Klub Ekologiczny - Nisko (Janusz Sikora, Szopena 31, 37-400 Nisko) 1 posiada kasetę video "Tarnobrzeskie - ekologiczny dramat", wersja polska i angielska (po ok. 17 min.). Film zostanie udostępniony każdemu, kto prześle kasetę do przegrania.

* * * * *

W ZB 27 s. 10 cytowaliśmy list p. Heleny Owczarskiej protestującej przeciw traktowaniu protestujących w Czorsztynie. Poniżej znajduje się odpowiedź Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Szanowna Pani

Dziękujemy za list, w którym sygnalizuje Pani sprawę dotyczącą sposobu potraktowania młodzieży protestującej przeciwko budowie zapory w Czorsztynie poprzez gazowanie ich spalinami samochodowymi.

Uprzejmie Panią informujemy, że na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich przekazaliśmy sprawę do Prokuratury Wojewódzkiej w Nowym Sączu, bowiem podjęcie działań w tej sprawie nie należy do kompetencji Rzecznika Praw Obywatelskich.

Z poważaniem

mgr Barbara Szcześniak
Kierownik Zespołu

7 x (ax)
ZB nr 11(29)/91, listopad '91

Początek strony