Previous PageTable Of ContentsNext Page

Zielone Brygady 69 DONOSY I DONIESIENIA

DONOSY I DONIESIENIA

Przeglądając ostatnio stare numery zb, w jednym z nich (zb 9/94, s.38) natknęłam się na artykuł nt. zeszłorocznej olimpiady ekologicznej. Niestety, Ptasiek ma rację - też tam byłam i wszystko to widziałam. Ale wpadłam na pomysł. Otóż w tym roku, prawdopodobnie pod koniec maja, odbędzie się jubileuszowy finał krajowy X Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Z tego, co słyszałam, będą to bardzo uroczyste obchody.

Uważam, że powinniśmy dać organizatorom tej imprezy do zrozumienia, iż nam nie zależy jedynie na wiedzy książkowej, ale też pragniemy zrobić coś konkretnego dla Matki Ziemi. Wyślijmy petycje do organizatorów z żądaniem zaprzestania używania jednorazowych sztućcy i talerzyków oraz propagowania ekologicznych "środków transportu" (więcej pieszych spacerów).

Adres organizatorów:

główny komitet wiedzy ekologicznej przy zg lop,
* Tamka 37/2, 00-355 Warszawa

A

A teraz kilka słów na inny temat:

Jak podaje "Europejczyk" nr 2 organizacja "Greenpeace" stwierdza, iż w latach 1986-94 państwa wysoko uprzemysłowione wysłały do krajów III Świata i Europy Wsch. ponad 1000 transportów z truciznami i odpadami, o łącznej wadze ponad 163mln t (w tym ponad 10mln t trucizn). Również w tym samym artykule czytamy: Bałtyk jest najbardziej zaśmieconym morzem świata. Zanieczyszczenia, które tu trafiają codziennie, można porównać z zatruwaniem środowiska przez 7tys. samochodów, jadących z prędkością 80km/h.

A

I kilka wiadomości ze świata zwierząt:

Włochy Spośród przelatujących nad Włochami ptaków rokrocznie nie dociera do celu podróży 300mln śpiewających i 3500 drapieżnych. Odstrzelane, zwabiane w 400-metrową sieć, schwytane w sidła giną, a następnie są sprzedawane do restauracji, gdzie przygotowuje się z nich "ptaki w potrawce z kukurydzy".

usa Na Florydzie furorę robi nowy sport: pływanie z delfinami. Liczne przypadki śmierci wśród tych ssaków świadczą o ich wrażliwości na stres.

Hiszpania Każdego roku podczas corridy zabija się 30tys. byków. Zdarza się, że rozjuszony byk rozpruwa brzuch konia swoimi rogami...

Grecja Widok bezpańskich zwierząt psuje idylliczny krajobraz, są więc one mordowane przez ludzi, którzy otrzymują za to wynagrodzenie. Podobnie dzieje się w Hiszpanii, gdzie psy mordowane są w specjalnych komorach gazowych (coś mi to przypomina...)

Irlandia Podczas dorocznych wyścigów chartów żywcem rozszarpywane są tysiące zajęcy. W czasie bloody session ('krwawej gonitwy') wygrywa ta sfora psów, która pierwsza schwyta i "rozłoży" zająca.

Polska Bez komentarza...

Ptasia

W Orelcu w Bieszczadach istnieje ośrodek hodowli wilków. W obecnej chwili znajduje się tam trzy basiory i jedna wadera. Prowadzone są tam badania nad życiem w stadzie tych drapieżników. Jednakże w świetle prawa polskiego istnienie tego ośrodka jest nielegalne, gdyż nie ma zgody wojewódzkiego konserwatora przyrody w Krośnie na prowadzenie hodowli wilków. Po zakończeniu badań wilki mają zostać oddane do ogrodów zoologicznych, o ile te będą chciały je przyjąć. Nie mogą zostać wypuszczone na wolność, gdyż żadna wataha nie będzie chciała ich zaakceptować, a istnieje spore prawdopodobieństwo, iż zostana uśmiercone przez watahę, na której terytorium będą się znajdować.

Marcin Kwolek
Centrum Komputerowe dla Studentów Niewidomych i Niedowidzących UW
Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa

:marcinkw@plearn.edu.pl,

marcin@cnin.ci.uw.edu.pl,

marcinkw@plearn.bitnet

fz-Strzegom 25 i 26.11.94 zrobiła festiwal eko-wege zahaczający też o futra. Niestety, był niezbyt udany. Ale jak na dwie niedoświadczone osoby to nieźle.

Krzysiek Okrzesiński
* Rynek 37/7
58-150 Strzegom

AŻ TRZECH W ZAKOPANEM

Gmina Tatrzańska się podzieliła na trzy - Zakopane, Kościelisko, Poronin. 5.3. wybory do nowych rad. W Zakopanem do 28 miejsc w radzie startuje 110 kandydatów. Jedna trzecia określa się jako niezależni. Znane partie polityczne się pochowały. Tylko dwóch kandydatów afiszuje się swoją przynależnością partyjną (PSL). Aż, bo na tym tle można tak powiedzieć, trzech kandydatów wystawiło Forum Ekologiczne.

Stanisław Zubek
Kraków, 14.2.95

We Wrocławiu zb można kupić (jeśli tego nie wiecie) w restauracji vega w Rynku i w pałacyku studenckim w sklepie ze zdrową żywnością (stare numery zb).

Środowisko życia we Wrocławiu (podobnie jak w każdym polskim - i nie tylko - mieście) jest tak zatrute, że np. myjąc sobie twarz wodą dostaje się czerwonych plam - jak przy lekkim oparzeniu. Jedyną (najtańszą) radą na to jest po prostu - niemycie twarzy (wygląda się normalnie). Uważam, że egzystowanie w dużym, zanieczyszczonym mieście jest największym rodzajem wyrzeczenia.

Nie wiem, czy ktoś z Was czytał książki Thora Heyerdahla (Patu Hiva, Kon-Tiki itd.) - opisane w nich doświadczenia potwierdzają opinię, że tzw. "kultury prymitywne" pozwalały żyć człowiekowi w większej zewnętrznej i wewnętrznej harmonii.

Akrodha

BAL U EKOLOGÓW

Jestem członkinią (najmłodszą!) Społecznego Komitetu Ekorozwoju Radomia (sker), a wiąże się to z realizowanym od września'94 w Radomiu projektem pilotażowym krajowego programu działań na rzecz ochrony środowiska.

I właśnie ten oto sker 18.2.95 organizuje (gdy to czytacie, jest już po!)... bal karnawałowy (pod patronatem Prezydenta Miasta - r.fałka) inaugurujący Europejski Rok Ochrony Przyrody. Główną atrakcją balu ma być dzik z rożna (!!!), poza tym śledzie w śmietanie, a do przystrojenia sali i stołów cięte kwiaty!

Ekolodzy chroniący przyrodę - pożerający dzika, rozbawione panie z ciętymi kwiatami we włosach... Ech, co za wizja...

Na dodatek bal ma się odbyć w ośrodku wypoczynkowym w lasach położonych blisko Radomia (w Jedlni Letnisko).

Śpiew, głośna muzyka, las, dzik... i "ekolodzy" się bawią!

Ale beze mnie!

Agnieszka ARA Deja

Zyski CocaColi w 1994r. osiągnęły wartość 2,55 mld$ (wzrost o 17%), a obroty 16,2 mld$. Prezes firmy określił rok 1994 najlepszym w najnowszej historii CocaColi. 80% zysków firma osiągnęła poza Stanami Zjednoczonymi!

A fe!!! Oby jak najdalej od tego świństwa!

na podst. "Gazety Wyborczej" nr 24, 28-29.1.95.
Agnieszka ARA Deja

Podobno pojawiły się w sprzedaży galaretki produkowane przez cukrownię "ropczyce" i, co najważniejsze, są one bez żelatyny, którą zastąpiono karagenem (bezwonnym wyciągiem z czerwonych wodorostów morskich występujących w okolicy Indonezji, Filipin i Kanady). I - co ważne - kosztują one podobno ok.5tys.starych złotych. Przyrządza się je szybko, bo 15 min... trzeba spróbować!!!

Agnieszka ARA Deja

Obrończyni praw zwierząt, 31-letnia Jill Philips, uczestnicząca w środę w Coventry w demonstracji przeciwko antyhumanitarnym warunkom transportu bydła, zmarła w szpitalu wskutek obrażeń odniesionych pod kołami ciężarówki przewożącej cielęta. Według relacji naocznych świadków, usiłowała ona zatrzymać ciężarówkę z transportem cieląt jadącym w stronę lotniska, skąd miały być one wyekspediowane do Holandii.

"Echo" 3.2.95

"ZIELONE BRYGADY" 3(69), MARZEC'95 S.77

Previous PageTop Of PageNext Page