POSZUKUJEMY - OFERUJEMY

ZIELONA ARKA

Miesięcznik ekologiczny wydawany od ponad roku w Szczecinie. Redagowany głównie przez ludzi młodych, adresowany do wszystkich nieobojętnych na los Ziemi. Sprawy, które obchodzą nas bardzo mocno, to dzika przyroda i sposoby jej ochrony, prawa zwierząt, wegetarianizm i zdrowie. Ostatnio wydaliśmy "wilczy numer", w dużej części poświęcony ochronie tego wspaniałego drapieżnika.
Edukacja ekologiczna - to grupa tematów, które również są dla nas niezmiernie ważne. Współpracujemy dość ściśle ze szkołami. Otrzymujemy i drukujemy wiele ciekawych prac i listów od młodzieży. Prezentujemy nowe programy, warsztaty i inne formy działań edukacyjnych.

Następny, kwietniowy numer poświęcony będzie autostradom i ścieżkom rowerowym, kolejny - lasom, również tropikalnym. I tu prośba: jeśli macie ciekawe materiały na ten temat, prosimy o kontakt. Jesteśmy otwarci na współpracę i wszelkie nowe pomysły.
"ZIELONA ARKA" zawiera kurs międzynarodowego języka Esperanto w odcinkach i rubrykę Ekologia per Esperanto.
Pismo dostępne jest w kioskach "Ruchu" w woj.szczecińskim, w prenumeracie na terenie całego kraju oraz w redakcji.

Zielona Arka

"Zielona Arka",
* Łucznicza 43/46,
71-577 Szczecin,
tel 0-91/50-17-08, 18-87-16

"PRACOWNIA" PROMOCJA KULTURY EKOLOGICZNEJ INFORMUJE:

W dniach 22.4. - 14.5. ma miejsce trasa grupy Teatr Dźwięku ATMAN i przyjaciół. W czasie trasy będziemy promować nowe kasety serii FLY Music: " Nepal" i "Gadająca Łąka III" oraz zebrany w książce pt. "Wschód Księżyca" wywiad - rzekę z muzykami grupy ATMAN przeprowadzony podczas ubiegłorocznej edycji warsztatów "Gadająca Łąka". Zgodnie z naszą tradycją przy okazji koncertów będzie można uzyskać informacje nt. działalności i kampanii prowadzonych przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot. Pierwsza część trasy obejmie: 22.4. - Kielce, 23.4. - Łódź , 24.4. - Tomaszów Mazowiecki, 25.4.- Chełm, 26.4. - Lublin, 27.4. - Radom, 28.4. - Kolumna, 29.4. - Bełchatów, 30.4. - Krosno, 1.5. - Andrychów, 2.5. - Tarnów, 3.5. - Ciechanów. Druga część trasy rozpoczyna się 10.5. w Miliczu i dalej: 11.5. - Długołęka, 12.5. - Nowa Sól, 13.5. - Gorzów Wlkp. i 14.5. - Poznań. Poszczególne daty i miejsca mogą ulec zmianie, gdyż są to ustalenia z początku marca. Serdecznie zapraszamy, do zobaczenia i usłyszenia na koncertach!

W związku z lawiną listów i pytań o tegoroczną edycję "Gadającej Łąki" informujemy, że otwarta została lista zgłoszeń na warsztaty. "Gadająca Łąka III" planowana jest na lipiec br., uczestnicy otrzymają stosowne zawiadomienia do 15.6. Jednocześnie w związku z kłopotami finansowymi zastrzegamy możliwość odwołania warsztatów. Osoby zainteresowane udziałem w naszym przedsięwzięciu prosimy o zgłoszenia na adres "Pracowni" (jeśli jeszcze tego nie zrobiły):
"Pracownia" Promocja Kultury Ekologicznej,
ul. Piastowska 5, 33-300 Nowy Sącz
lub: Anna Nacher, ul. Bytomska 13/4, 30-075 Kraków.

Anna Nacher

Kalendarz reklamowy firmy "Pracownia" Promocja Kultury Ekologicznej ze zdjęciami z Nepalu i Indii - "Wolny Tybet" - jeszcze do nabycia!
Kalendarz wydany został w formacie ok. 46 x 61 cm, w dwóch kolorach, z zaznaczeniem Dnia Ziemi oraz fotografiami buddyjskich stup Swayambunath i Bodnath (są to główne budowle zespołów świątyń i miejsca mocy, do których pielgrzymują buddyści z Indii, Tybetu i wielu innych krajów), a także fotografią liści figowca z Sarnath (miejscowość w pobliżu Varnasi w Indiach), drzewa czczonego jako symboliczny potomek figowca Bodhi, pod którym książę Siddhartha doznał oświecenia i osiągnął stan buddy oraz fotografia młynków modlitewnych z rejonu Manangu w Nepalu (w masywie Annapurny). Wszystkie fotografie są autorstwa Marka Styczyńskiego i pochodzą z wyprawy do Nepalu w 1991r.
Kalendarz zawiera informację na temat dwóch kaset grupy ATMAN z wyeksponowanym tytułem jednego z utworów grupy ATMAN pt. WOLNY TYBET. Kalendarz był i jest rozprowadzany po cenie produkcji przez firmę "Pracownia" Promocja Kultury Ekologicznej, Nowy Sącz, ul. Piastowska 5, tel. 0-18/42-28-16 i na wszystkich koncertach grupy ATMAN.
Pod tym samym adresem od końca kwietnia będzie można nabyć kasetę pt. "Nepal" zawierającą nagrania obrzędów buddyjskich oraz dźwięki z bazarów i Himalajów w Nepalu nagrane w czasie wyprawy do Khumbu w Nepalu w 1994r.

Marek Styczyński

Zeszyty Ekologicznie ROSYNANT

Tylko u nas przeczytacie unikalne materiały o "Dachu Świata", zapoznacie się ze sceną ROSYNATA, poznacie ludzi, którzy mają szeroko otwarte oczy, a przy tym "ekologia" to dla nich nie tylko słowa. Przekonacie się, że kultura ekologiczna naprawdę istnieje oraz będziecie mieli szansę zdmuchnąć kurz z paru starych (ale nie przestarzałych) książek. Prócz tego wszystkiego bieżące informacje o działalności naszego oddziału i co ciekawsze wrażenia naszych Czytelników. Ale, oczywiście, i tak to nie wszystko.
W związku z dużym zainteresowaniem prosimy o zgłaszanie chęci prenumeraty pisma. Nakład w 1995 roku będzie tylko nieznacznie zwiększony. Przewidujemy symboliczne opłaty za prenumeratę. W 1995r. ukaże się † numerów ROSYNATA.

Stowarzyszenie "Pracownia na rzecz Wszystkich Istot",
Oddział Nowy Sącz,
ul. Piastowska 5,
33-300 Nowy Sącz,
tel 0-18/42-28-16

"PRAWO I ŚRODOWISKO"

Dziennikarska Agencja Wydawnicza MAXpress rozpoczyna wydawanie kwartalnika "Prawo i Środowisko" adresowanego do wszystkich pragnących rozszerzyć swą wiedzę na temat prawnych aspektów ochrony środowiska. Przystępna forma materiałów sprawi, że odbiorcami Prawa i Środowiska" mogą być zarówno uczniowie, jak i profesjonalnie zajmujący się ochroną środowiska.
Wydawnictwo to będzie prezentowało nowe akty prawne, relacjonowało prace legislacyjne resortu ochrony środowiska, Sejmu, Senatu, omawiało wykroczenia przeciw prawu w sferze ochrony środowiska, wyjaśniało wątpliwości w interpretacji aktów prawnych.

W pierwszym numerze znajdą się m.in. następujące materiały: PIOŚ - zielony policjant, NIK po kontroli funduszy ekologicznych, Wykaz aktów prawnych dotyczących ochrony środowiska przyjętych w ciągu ostatnich 3 lat, Informacje z Departamentu Prawnego MOŚZNiL, serwis sejmowy, serwis Ministerstwa Sprawiedliwości, Konwencja o różnorodności biologicznej. Zachęcamy Państwa do lektury i prenumeraty "Prawa i Środowiska". Roczny koszt prenumeraty wynosi 60zł. Zamówienia prosimy kierować na adres redakcji:
D.A.W. MAXpress,
ul. Królewska 43/99,
00-103 Warszawa

POSZUKUJĘ:

...cieśli i jeszcze kogoś do budowy drewnianej chatki w Bieszczadach. Drzewo już jest. Przydałby się namiot... Zaczynamy na początku kwietnia. Kontakt:
Andrzej Turczynowicz,
Polska Fundacja Makrobiotyczna,
ul. ks.Popiełuszki 2/7,
01-501 Warszawa,
tel. 39-54-89
(było o nas w styczniowym ZB)

...wszelkich informacji nt. rezerwatów i parków narodowych (szczególnie woj.szczecińskiego, oczywiście też innych). Proszę o pomoc wszystkich, także dyrektorów Parków i koła PTTK, LOP itp.
Marcin Lewandowski,
os.Zachód B1/H/12,
73-110 Stargard Szcz.

...osób, które mogłyby bezinteresownie pracować przy sadzeniu, przesadzaniu i zabezpieczaniu przed zwierzakami drzew w terenie leśnym koło Krakowa. Będą: pieniądze na bilety autob., herbata, małe co nieco, a także sadzonki, jeśli ktoś zechce. Proszę o telefon w pierwszych dniach kwietnia, ( 21-17-80, raczej wieczorem
Zuzanna Perechał Filar,
ul. Senatorska 25/86,
30-106 Kraków,
tel. 21-17-80

...źródła zakupu sadzonek Salix vinimalis i pomocy przy realizacji korzeniowej oczyszczalni na leśnym terenie wiejskim. Chodzi o pokazanie i promocję obiektów, które mogą być wykonywane własną pracą i niedużymi finansami przez gospodarzy na wsi. Jest to w tej chwili jedyna szansa, szczególnie w terenach trudnych, na powstrzymanie tragicznego niszczenia i zatruwania ściekami przyrody okolic Krakowa.
Zuzanna Perechał Filar,
ul. Senatorska 25/86,
30-106 Kraków,
tel. 21-17-80

OFERUJĘ:

...karton nowych kopert z nadrukiem TP S.A, z okienkiem foliowym,
Marek Zientak,
ul. Generalska 44,
85-825 Bydgoszcz,
tel. 0-52/726-897

...usługi fotoreporterskie: jeżeli jest coś co uważasz, że powinno być sfotografowane, by dowiedziała się o tym szerzej opinia publiczna.
Jeżeli coś organizujesz i warto to pokazać w prasie, czekam na Twój kontakt:
Jarek
(fotoreporter agencji prasowej)
ul. Lubeckiego 14/30,
PL 91-403 Łódź

"ZIELONE BRYGADY" 4(70), KWIECIEŃ'95 S.85 "ZIELONE BRYGADY" 4(70), KWIECIEŃ'95 S.90

Do spisu