ZAPOWIEDZI, ZAPROSZENIA

RATUJMY PUSZCZĘ!

Międzynarodowe spotkanie na rzecz Puszczy Białowieskiej.
Kampania w obronie Puszczy Białowieskiej skupiła tysiące ludzi z Polski i całego świata. Idea utworzenia parku narodowego na całym obszarze polskiej części Puszczy zyskała wielkie poparcie społeczne i jednoznaczne poparcie ze strony kompetentnych gremiów naukowych (Państwowej Rady Ochrony Przyrody, Komitetu Ochrony Przyrody PAN i in.)
Mimo to nie udało się do tej pory wstrzymać cięć najcenniejszych drzew puszczańskich ani uzyskać jakichkolwiek gwarancji ze strony polskiego rządu, dotyczących wstrzymania dalszej dewastacji Puszczy i intencji utworzenia tam parku narodowego.
Jak na razie głównym efektem kampanii w obronie Puszczy jest coraz bardziej arogancka i nieprzejednana postawa części leśników, którzy nie dopuszczają do decydowania o losie Puszczy nikogo spoza własnego resortu zapominając, że są jedynie administratorami naszego wspólnego dobra, jakim jest las.
Z inicjatywy Native Forest Network i na prośbę działaczy ekologicznych z różnych organizacji w wielu krajach organizujemy wspólny wyjazd do Białowieży i wspólną akcję-demonstrację, której celem ma być pokazanie polskim politykom, że przyroda Puszczy Białowieskiej nie jest prywatnym folwarkiem Lasów Państwowych.
Puszcza Białowieska potrzebuje natychmiastowych decyzji politycznych i tego będziemy się domagać.

PLAN SPOTKANIA w dniach 23 -26 kwietnia'95

23.04 niedziela
godz.14.00, spotkanie na środku hallu głównego dworca centralnego w Warszawie i udanie się do wynajętego autokaru, którym wyjeżdżamy do Białowieży.

24.04 poniedziałek
do godz.14.00, pobyt w Puszczy;
godz. 17.00, spotkanie z ludnością i wykład ludzi z Native Forest Network;
godz. 20.00, rytuał dedykowany Puszczy;

25.04 wtorek
do godz. 14.00, pobyt w Puszczy;
ok. godz. 16.00, wyjazd do Warszawy;

26.04 środa
godz. 11.00, rozpoczęcie akcji w Warszawie.

Koszt udziału w całym spotkaniu wynosi dla 1 osoby: 43,50 zł (w tym - 13,50 zł koszt przejazdu autokarem, 15 zł koszt 2 noclegów w Białowieży, 15 zł koszt 1 noclegu w Warszawie). Koszty są orientacyjne, staraliśmy się wybrać najtańsze rozwiązania.

Ponieważ ilość miejsc w autobusie jest ograniczona, musimy również zarezerwować miejsca noclegowe, prosimy o jak najszybsze zgłaszanie swojego udziału. Jeśli chodzi o miejsca w autobusie, to dla osób z Polski decydować będzie kolejność zgłoszeń; zgłoszenia prosimy nadsyłać jednak nie później niż do dnia 3.4.95.

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot,
* Modrzewskiego 29/3, 43-300 Bielsko-Biała,
tel/fax 0-30/294-96

SEMINARIA ANANDA MARGI

20-23.4., 12-14.5.
1. Jak utrzymywać równowagę umysłową?
2. Rozbudzanie Twojej śpiącej boskości? - naukowa wiedza nt. medytacji.
3. Mikrowita - nowa nauka o życiu.
4. Siedem sekretów sukcesu w życiu.
5. Pięć poziomów umysłu i jak je kontrolować.
6. Przezwyciężanie Twoich umysłowych wrogów - cztery poziomy duchowego rozwoju.
7. Kosmiczny cykl Tworzenia.
8. Życie, śmierć i karma.
9. Przyszłość Ludzkości - odwrócenie się biegunów geograficznych, era lodowcowa i ewolucja ludzkości.
10. Tworzenie nowego społeczeństwa.
11. Szesnaście punktów duchowego przekształcenia.

Prowadzi Dada Rudreshananda. W kwietniu dodatkową atrakcją będzie Nowy Rok Bengalski, a w maju urodziny duchowego nauczyciela Ananda Margi, P.R.Sarkara.
Adres:
Ananda Marga
* Głębock 24, 58-535 Miłków, tel/fax 48/75/533-46

Krakowski Klub Wegetarian "Żyj i pozwól żyć innym" zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkania:

2.4. 11.00 - Spotkanie towarzyskie członków Klubu w Wojewódzkim Ośrodku Kultury, Rynek Główny 25 oraz
23.4.12.00 -Wystawa obrazów znanych krakowskich plastyków i malarzy pt.

Pieskie życie w kawiarni Stańczyk, Wieża Ratuszowa, Rynek Główny. Następne spotkania - wszystkie w Wojewódzkim Ośrodku Kultury, Rynek Gł. 25, godz. 11.00, 7.5, 21.5, 28.5 i ostatnie przed długą przerwą urlopową 11.6 - spotkanie z wirtuozem gry na gitarze JANEM OBERBEKIEM, temat MUZYKOTERAPIA.
Wykładać będzie Jan Oberbek, będziemy też słuchać muzyki w jego mistrzowskim wykonaniu.
Tematy majowych spotkań będą podane w następnym numerze ZB.

Renata Fiałkowska

SZKOLENIE "PUBLIC RELATIONS DLA NGOs - KREOWANIE WIZERUNKU ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ I ODDZIAŁYWANIE SPOŁECZNE"

Termin:
10 - 14.5.95
Miejsce:
Czchów (niedaleko Brzeska)
Organizator:
Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Krakowie
Sponsor:
Fundusz Współpracy - Program Dialog Społeczny NGOs

Czterodniowe szkolenie prowadzone metodą warsztatową przez trenerów posiadających doświadczenie w pracy w organizacjach ekologicznych. Kompleksowy program został opracowany pod kątem specyfiki działań w organizacjach pozarządowych i obejmuje m.in.: tworzenie materiałów informacyjnych, współpracę z mass-mediami, kontakty twarzą w twarz" oraz sposoby przełamywania stereotypów dotyczących organizacji ekologicznych.
Dla ułatwienia późniejszego praktycznego zastosowania wiedzy i umiejętności, w szkoleniu powinny uczestniczyć po dwie osoby z jednej organizacji.
Dzięki dotacji z Programu Dialog Społeczny NGOs możemy pokryć koszty pobytu, wyżywienia oraz przejazdu uczestników (do wysokości ceny biletu drugiej klasy pociągu pospiesznego lub ekspresowego).
Efektywność procesu szkolenia wymaga uczestnictwa w całym warsztacie, dlatego prosimy chętnych o wzięcie tego pod uwagę.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:
Marian Kulig,
Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej,
* Sławkowska 12 (oficyna III p.,
31-014 Kraków
tel/fax: 0-12/22 21 47 lub 22 22 64
ZAPRASZAMY!

JESIENNY UNIWERSYTET SPRAW "PÓŁNOC-POŁUDNIE" (AUTUMN UNIVERSITY ON NORTH-SOUTH ISSUES)

23.9.-8.10.95, Aachen, Niemcy:
AEGEE-Aachen,
* Templergraben 55,
D-52056 Aachen, Germany
tel\fax: +49-241-803541

STYPENDIA W WENECJI / OCHRONA ŚRODOWISKA

Biuro Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Jagiellońskiego uprzejmie informuje, że istnieje możliwość starania się o stypendia w Uniwersytecie Ca Foscari w Wenecji na rok akademicki 1995/96. Stypendia przeznaczone są dla osób posiadających obywatelstwo polskie i dyplom magisterski w dziedzinie: ekonomia, języki i OCHRONA ŚRODOWISKA. Wysokość stypendium wynosi 3.000000 lirów, długość trwania stypendium od 3 - 9 miesięcy. Prośby o przyznanie stypendium należy kierować do Rektora Uniwersytetu na adres:

Rettore deli' Universita Ca Foscari di Venezia,
* Dorsoduro 3246,
30123 Venezia,
Italia

na formularzach dostępnych w Biurze Współpracy Zagranicznej UJ, gdzie znajdują się również bliższe informacje na temat stypendium.
tel 0-12/22-10-33 w.105,
OTREBSKA@adm.uj.edu.pl

Fundacja ECOBALTIC organizuje w Gdańsku kurs z zakresu "Tworzenia i zarządzania organizacjami pozarządowymi".

Fundacja ECOBALITC rozpoczyna przygotowania do obchodów Dnia Ziemi'95 połączonej z akcją sprzątania plaż. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do aktywnego włączenia się w planowane przez nas działania.

Bliższe szczegóły na temat ww. projektów przekaże Wam:
Joanna Maciejowska,
Fundacja EKOBALTIC,
* Wyspiańskiego 5,
80-434 Gdańsk,
tel 0-58/41-00-82, fax: 0-58/41-00-81

Bałtyckie Dni Esperanckie

Polski związek TUTMONDE zaprasza uczestników kursów korespondencyjnych języka międzynarodowego, a także wszystkich zainteresowanych esperantem na LITWĘ w dniach od 8.7-16.7.85, na BAŁTYCKIE DNI ESPERANCKIE. Będzie to spotkanie esperantystów, w szególności z krajów bałtyckich, jak: Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Niemcy, ale także z innych krajów. TUTMONDE zamierza zorganizować zwartą grupę z Polski.
Miejsce:
Szkoła leśnictwa w GIRIONYS (sztuczne jezioro, lasy), 17 km od KOWNA, które jest drugim miastem Litwy (430 tys.). Po drodze zwiedzamy Wilno.
Koszt:
(bez dojazdu) w starych złotych: 1.400 tys, w tym zawarte jest: zakwaterowanie (8 noclegów), wyżywienie (3 posiłki dziennie - możliwość wegetariańskich - za 8 dni 960 tys.) i koszty uczestnictwa. Być może uda się nam uzyskać od litewskich przyjaciół jeszcze dodatkową zniżkę dla młodzieży od 16-20 lat. Różnica w cenie wynika z typu noclegów, tj.: pokoje 2-5-osobowe w domu studenckim albo materace pod śpiwory, albo miejsce we własnym zakresie. Można się też żywić we własnym zakresie, ale wtedy trzeba odjąć od podanych kwot: 960 tys.

W programie:
kursy konwersacyjne dla początkujących, kurs tłumacza, wieczory ze sztuką i muzyką, dyskusje o esperanto, seminarium o EKOLOGII Bałtyku, imprezy dla młodzieży, konkursy, wycieczki (także statkiem), wypoczynek nad sztucznym morzem Kaunas, wieczorek zapoznawczy i pożegnalny, wystawy, filmy, gry sportowe, konferencja prasowa i inne.

Trzeba mieć tylko paszport, wiz nie potrzeba.
Szczegółowe informacje wyślemy każdemu chętnemu, jeśli dołączy znaczek pocztowy. Piszcie na poniższy adres jak najszybciej, gdyż zgłoszenie uczestników i zaliczkę mamy przesłać na Litwę do końca kwietnia, choć będziemy prosić o przedłużenie Polakom tego terminu.

PZ TUTMONDE,
Marek Warmuz,
* Komandosów 783,
30-334 Kraków

SEMINARIUM A SEED INWESTYCJE KORPORACJI TRANSNARODOWYCH W EUROPIE ŚRODKOWEJ I WSCHODNIEJ
21-28.5.95, Strasbourg, Francja:
A SEED
PO Box 92066, 1090 AB Amsterdam,
the Netherlands
aseedeur@antenna.nl

PROGRAM IX OGÓLNOPOLSKIEGO SPOTKANIA RUCHÓW EKOLOGICZNYCH "KOLUMNA'95"

28 kwietnia, piątek

19.00-20.00 kolacja;
20.30 rozpoczęcie: koncert grupy ATMAN - odp. D.Adamczyk;
medytacja dynamiczna - odp. I.Charkowska;
Tańce Światowego Pokoju - odp. J.Mańska

29 kwietnia, sobota

przed śniadaniem tai-chi - odp. I.Charkowska;
medytacja w naturze - odp. J.Mańska
8.30-9.30 śniadanie;
9.30-11.00 panel - tożsamość ruchu ekologicznego w Polsce i ewentualne problemy konsolidacji ruchu - odp. P.Gliński; prowadzenie: P.Gliński, wstęp 5 min.; uczestnicy: J.Korbel, M.Kozakiewicz, K.Wolfarm, J.Mikuła (PKE), K.Matusiak (LOP); wypowiedzi po 15 min.;
11.00-11.30 przerwa;
11.30-13.00 dyskusja ogólna nt. tożsamości, sytuacji, potrzeb ruchu ekologicznego w Polsce;
13.00-15.00 obiad;
15.00-16.30 dyskusja nad zasadami finansowania działalności ekologicznej ze strony fundacji i funduszy - odp. P.Tyszko, K.Wolniakowski // " Kampania odpadowa w Polsce" (" Czyste technologie" - odp. P.Pełka) - odp. P.Głuszyński, D.Szwed;
16.30-17.00 przerwa;
17.00-18.30 dyskusja nt. współpracy ruchu ekologicznego z biznesem i zasadami pomocy finansowej - odp. M.Kozakiewicz;
warsztaty: " Kampania odpadowa w Polsce" (Czyste technologie - odp. P.Pełka) - odp. P.Głuszyński, D.Szwed // Polityka ekologiczna w Polsce - odp. A.Kassenberg, R.Gawlik;
18.30-19.30 kolacja;
po kolacji koncert grupy grającej folk irlandzki - odp. D.Adamczyk;
twórcze myślenie, energia orchidei i kamieni - odp. I.Charkowska;
w naturze - odp. J.Mańska;

30 kwietnia, niedziela

przed śniadaniem tai chi - odp. I.Charkowska;
medytacje w naturze - odp. J.Mańska;
8.30-9.30 śniadanie;
9.30-11.00 Ogólnopolska Kampania "Teraz Wisła" (spotkanie ogólne, założenia i strategia kampanii "Teraz Wisła", co osiągnęliśmy i dokąd zmierzamy) - prow. J.Bożek;
"Dlaczego Wisła jest ważna?" (bioróżnorodność i znaczenie Wisły jako korytarza ekologicznego). Zaproszony wykładowca - dr Ewa Gacka-Grzesikiewicz;
11.00-11.30 przerwa;
11.30-13.00 Kampania "Teraz Wisła" - część warsztatowa:

I grupa (przyrodnicza)

II grupa (społeczna) III grupa (techniczna " Czyste technologie nadwiślańskiego przemysłu" - odp. P.Pełka;

13.00-15.00 obiad;
15.00-16.30 Kampania "Teraz Wisła"

- podsumowanie i sprawozdanie z grup (wnioski);
- prezentacja działań podjętych przez grupy współpracujące w "Teraz Wisła" (Bielsko-Biała, Krosno, Sandomierz, Lublin, Włocławek, Grudziądz);
- prezentacja badań nt. odbioru społecznego projektu "Kaskada Dolnej Wisły" - przedstawiciel Katedry Psychologii KUL - prow. Klub "Gaja";
- jak współpracować z biznesem proekologicznym w "Teraz Wisła" - prow. A.Kalinowska;

warsztaty:
kampania transportowa w Polsce - odp. M.Hyła, J.Polewski
Ruch ekologiczny na świecie - M.Pukacz
Współpraca pomiędzy regionami - T.van Eck, E.J.Stroes;

16.30-17.00 przerwa;
17.00-18.30 Kampania "Teraz Wisła". Co możemy zrobić wspólnie: kto? jak? gdzie? kiedy? Omówienie najbliższych wspólnych działań: Święto Wisły (19 czerwca), Krąg Przyjaciół Wisły (zbieranie podpisów). Prow. - Klub "Gaja";

warsztaty: kampania transportowa w Polsce - odp. M.Hyła, J.Polewski // Ruch ekologiczny na świecie - M.Pukacz // Współpraca pomiędzy regionami - T.van Eck, E.J.Stroes;
18.30-19.30 kolacja;
po kolacji Droga Wojownika Gai - warsztat, ok. 20 osób, prowadzący - Jacek Bożek;
sesja filmowa o Wiśle, prow. - Wojciech Owczarz;
twórcze myślenie, energia orchidei i kamieni - odp. I.Charkowska;
w naturze - warsztat - odp. J.Mańska;
ognisko - odp. D.Adamczyk;

1 maja, poniedziałek

przed śniadaniem tai chi - odp. I.Charkowska;
medytacje w naturze - odp. J.Mańska;
8.30-9.30 śniadanie;
9.30-11.00 uczestnictwo społeczne (podstawy prawne i kontakty z samorządami gminnymi) - T.Tatomir, K.Kamieniecki;
11.00-11.30 przerwa;
11.30-13.00 dyskusja plenarna (plus pytania do prelegentów) na ww. temat;
13.00-15.00 obiad;
15.00-16.30 prowadzenie kampanii dot. praw zwierząt - odp. D.Paczkowski // Warsztat nt. ochrony przyrody - odp. LOP // Współpraca pism ekologicznych - odp. M.Kowalewski // Sieć połączeń modemowych - odp. P.Głuszyński, R.Kleef;
16.30-17.00 przerwa;
17.00-18.30 prowadzenie kampanii dot. praw zwierząt - odp. D.Paczkowski // warsztat nt. ochrony przyrody - odp. LOP // współpraca pism ekologicznych - odp. M.Kowalewski // sieć połączeń modemowych - odp. P.Głuszyński, R.Kleef;
18.30-19.30 kolacja;
po kolacji zajęcia z Ciszą - odp. I.Charkowska;
Tańce Światowego Pokoju - odp. J.Mańska;
Reagge Party - odp. D.Adamczyk;

2 maja, wtorek

przed śniadaniem medytacja w naturze - odp. J.Mańska;
8.30-9.30 śniadanie;
9.30-11.00 prezentacja wniosków i osiągnięć Spotkania;
11.00-11.30 przerwa;
11.30-13.00 dyskusja nad organizacją i wybór organizatorów przyszłorocznego Spotkania;
13.00-15.00 obiad;
wyjazd.

Wszystkie osoby, które dotychczas nie potwierdziły przyjazdu, a zamierzają wziąć udział w Spotkaniu, proszone są o kontakt z Międzyuczelnianym Lobby Ekologicznym:
Piotrkowska 77,
90-422 Łódź,
tel/fax: 0-42/337441 w. 26

Kolumna 95

"ZIELONE BRYGADY" 4(70), KWIECIEŃ'95 S.98

Do spisu