PRAWA ZWIERZĄT

FWZ DONOSI

FWZ-POZNAŃ
Po bardzo udanej inauguracji kampanii antyfutrzarskiej 25.11.94 poznaniacy cały czas prowadzą ją z nie mniejszym zaangażowaniem. M.in. plakatowane jest miasto, rozdawane ulotki. Frontowcy uczestniczyli także w audycji nt. futer w lokalnym radiu.
20.1 z właściwym sobie rozmachem poznaniacy, choć nieco przerzedzeni przez trzaskający tego dnia mróz, zorganizowali akcję przeciwko futrom. Stawiło się ponad 30 osób, które skandowały hasła, rozdawały ulotki, rozmawiały z dziennikarzami itd. Wracający z akcji ludzie wstąpili na rozmowę do sklepu muzycznego, sprzedającego kasety faszystowskich zespołów. W jej wyniku właściciel obiecał zrezygnować z niecnego procederu.
FWZ w Poznaniu na stałe związał swą działalność z tamtejszą grupą Federacji Zielonych. Wspólnie przygotowują się m.in. do tegorocznych kampanii przeciwko cyrkom i McDonaldowi.

FWZ-FZ Poznań,
/ skr. 439,
* 60-959 Poznań 2,
(koperta + znaczek)

FWZ-LĘBORK
w Lęborscy frontowcy pozostają w niezmiennie dobrych układach z miejscową Biblioteką Miejską. 17.1, korzystając z uprzejmości jej szefowej zorganizowali otwarte spotkanie z Darkiem Paczkowskim (FWZ-Grudziądz) pt. "Miejsce zwierząt w naszej kulturze". Udział wzięło ok.30 osób (z zewnątrz) zainteresowanych tematem i aktywnie uczestniczących w dyskusji. Rozmawiano o wiwisekcji, futrach, cyrkach, wegetarianizmie itd., wyświetlano slajdy, a zainteresowani mogli uzyskać materiały informacyjne. Wcześniej, w godzinach przedpołudniowych Darek spotkał się też z młodzieżą szkolną,. Także to spotkanie było bardzo udane.
w Po feriach frontowcy rozpoczęli kampanię informacyjną głównie w szkołach, mającą wszechstronnie przedstawić sytuację zwierząt we wspomnianej cywilizacji technicznej oraz problematykę walki o ich prawa. W jej ramach wydali regionalne pisemko (informator) FWZ", zamierzają też wykorzystać gazetki szkolne, gablotki itd.

FWZ Lębork,
Tomasz Mikoński,
* Tczewska 16/4,
84-300 Lębork,
(koperta + znaczek)

FWZ-TOMASZÓW MAZOWIECKI
Front w Tomaszowie działalność swą rozpoczął w październiku'94 mocną akcją pod cyrkiem, co dzięki dobremu nagłośnieniu przez media odbiło się sporym echem w lokalnej społeczności. Kolejnym przedsięwzięciem był udział w ogólnopolskim Dniu Bez Futra. Uczestniczyło w nim ponad 30 aktywnych uczestników.
Poza akcjami tomaszowscy frontowcy biorą udział z dużą częstotliwością w spotkaniach edukacyjnych w szkołach i wszelkimi innymi sposobami starają się dotrzeć do społeczności miasta. Wiosenne plany wydają się być interesujące i poważne, lecz póki co, cicho sza.

FWZ Tomaszów Maz., Marek Kuba,
* ks.Skorupki 6-8/19,
97-200 Tomaszów Maz.
(koperta + znaczek)

FWZ-SŁUPSK
Co prawda w Słupsku FWZ formalnie jeszcze nie działa, ale prawdopodobnie już wkrótce się to zmieni. Tamtejsi wolnościowcy i ekolodzy, stanowiący w Słupsku zwarte i prężne środowisko, także zaprosili Darka Paczkowskiego na spotkanie z młodzieżą w jednym z tamtejszych liceów. Obie strony były z niego zadowolone, co powinno zaowocować w przyszłości.

FWZ-MYSŁOWICE
Także w tym mieście jesienią zeszłego roku młodzi ludzie, wrażliwi na upodlenie zwierząt (i szerzej, przyrody) postanowili aktywnie się mu przeciwstawić i założyć grupę FWZ. Działalność swą zaczęli od akcji oświatowych w szkołach (plakaty, ulotki, gazetki ścienne), graffiti, pikiety antycyrkowej... Właśnie ta pikieta, choć nie przygotowana najlepiej, ale życzliwie odnotowana przez media, dała aktywistom wiatru w żagle".
W listopadzie'94, tak jak i inne grupy Frontu, mysłowiczanie włączyli się do "obchodu" Ogólnopolskiego Dnia Bez Futra, co w ich wypadku miało formę akcji informacyjnej o sprawie futer w mediach i rozdawania ulotek w mieście, a także w zbieraniu kodów paskowych na operację dla Asi z Miastka oraz w zbieraniu podpisów przeciwko wiwisekcji na Uniwersytecie Łódzkim. FWZ-Mysłowice był także bardzo aktywny i widoczny podczas Orkiestry Świątecznej Pomocy - ulotki, transparenty. Właściwie stara się być wszędzie, gdzie się coś dzieje. Także, oczywiście, podczas głośnych ostatnio dymów" z McDonaldem na Śląsku.
Najbliższym dużym planem mysłowiczan jest zorganizowanie dużego koncertu, połączonego z wystawą plastyczną i projekcją filmów, wszystko pod egidą m.in. FWZ. Data - 22.4, w związku z czym wszyscy chętni do pomocy, sponsorowania oraz zespoły (szczególnie folk) proszeni są o kontakt (adres poniżej). Planem perspektywicznym jest wydawanie zine'a, głównie o problemach środowiska naturalnego.

FWZ Mysłowice,
Adam Rygioł,
* Wielka Skotnica 38/2,
41-400 Mysłowice,
(koperta + znaczek)

FWZ-GRUDZIĄDZ
Jako że działalność FWZ przybiera rozmiary kolosalne wobec naszych nawet najśmielszych planów w przeszłości, coraz większym problemem staje się zdobywanie pieniędzy, szczególnie na finansowanie kampanii ogólnopolskich, koordynowanych i zaopatrywanych w materiały z centrali (he, he). Dlatego dziś w wiadomościach w owej centrali głównie o pieniądzach.
Wszelkim zainteresowanym oferujemy profesjonalnie wykonane i tanie transparenty:
* FWZ-owski (logo + nazwa), 10zł + 2zł (koszt przesyłki pocztowej);
* antycyrkowy (przekreślony słoń), 17zł + 2,50zł (koszt przesyłki pocztowej);
* antywiwisekcyjny (króliczek w trójkącie i hasło Kupuj tylko kosmetyki nie testowane na zwierzętach"), 13zł + 2,50zł (koszt przesyłki pocztowej).

Prosimy o wsparcie finansowe
FWZ Grudziądz,
/ skr. 223,
86-300 Grudziądz,
(koperta + znaczek)

FWZ-BYDGOSZCZ
Na początku stycznia odbyła się Biesiada Wegetariańska, początkowo planowana jako Wigilia. Było to spotkanie zorganizowane z myślą o ludziach zainteresowanych porzuceniem mięsa - niestety (albo stety) przybyli głównie wegetarianie. Atmosfera była ponoć bardzo korzystna.
Ukazały się wreszcie "Mamkły Mampazury" 2/3. Informacje o kupnie i dystrybucji pod adresem grudziądzkim lub moim. Zaczęliśmy przygotowywać "MM" 4. Prosimy o kontakt zainteresowanych współpracą, adresy jw.

FWZ Bydgoszcz,
Marcin Kornak,
/ skr. 99,
85-791 Bydgoszcz 32,
(koperta + znaczek)

FWZ-WARSZAWA
Na 25.2 warszawianie przygotowali wielką akcję, podsumowującą tegoroczną kampanię antyfutrzarską. Rzecz zapowiada się nieźle i tak też, mam nadzieję, się odbędzie, co postaram się opisać następnym razem.
Warszawscy aktywiści w lwiej części przyczyniają się (z przyczyn oczywistych), do poszerzenia listy Sławnych Współczujących, którą podpisało już kilkanaście osób, ale że nie wszystkie są jeszcze pewne, listę przedstawię także następnym razem.

FWZ Warszawa,
Sylwia Mikulec

FWZ-KRAJ
Powstało kilka nowych grup Frontu, a kilka ujawniło się jako działających już od pewnego czasu ( propos, proszę ludzi z FWZ-Lublin o bardzo pilny kontakt ze mną). Skala działania i liczba grup wymaga coraz większej koordynacji, dlatego ponownie proszę o w miarę regularny kontakt z Darkiem (Grudziądz) i ze mną. Dzięki.

P.S. Ostatnio dziękowałem Wojtkowi Owczarzowi i Klubowi "Gaja" za pomoc w organizacji Dnia Bez Futra. Tymczasem byli oni współorganizatorami onego, przepraszam.

Zebrał i spisał:
Martin Eden,
/ skr. 99,
85-791 Bydgoszcz 32,
(koperta + znaczek)
:) 20.3 THE GREAT AMERICAN (POLISH) MEATOUT
Ruch Promocji Wegetarianizmu (nie istniejący, w stanie spoczynku) uprzejmie donosi, że zainicjował polski dzień MEATOUT czyli porzucania zwyczaju zjadania mięsa. W dniu 4.3 na antenie Programu III Polskiego Radia odbyła się rozgrzewka przed MEATOUT z udziałem m.in. Instytutu Żywności i Żywienia oraz niżej podpisanego. Na 20.3 "Trójka" planuje specjalny program na ten temat.
Trwa konkurs otwarty na polską nazwę MEATOUT.

DO MIłEGO SMACZNEGO

Ruch Promocji Wegetarianizmu,
Krzysztof Żółkiewski,
1000-lecia 80/141,
40-871 Katowice

:)

"ZIELONE BRYGADY" 4(70), KWIECIEŃ'95 S.30

Do spisu