Previous PageTable Of ContentsNext Page

Zielone Brygady 72 DONOSY I DONIESIENIA

DONOSY I DONIESIENIA

WIELORYBY NA BATERIE

Gniezno - piękne miasto pięknych kobiet. Japończycy budują tam wielką fabrykę baterii. Baterie mają być nowoczesne, ekologiczne. Powinienem się cieszyć. Ale... W oceanach zostało jeszcze trochę wielorybów. A jednak nadal Japończycy je łowią. Może wiec ogłosić bojkot baterii gnieznieńsko-japońskich?

Zwłaszcza że w bateriach można teraz wybierać i jakieś mniej szkodliwe dla środowiska chyba można znaleźć.

Fabryka to wiele milionów usd. Bojkot będzie więc dotkliwy. Owszem, byłoby dobrze, aby baterie sprzedawane w Polsce były nieszkodliwe, ale to jest i tak kropla w morzu problemów. A wieloryby są na wymarciu...

A może ktoś ma inny pomysł na ochrone wielorybów? Wszak bojkot baterii z gnieźnieńskiej fabryki odbije się negatywnie (zarobki) na jej pracownikach. A oni (w liczbie ok. 300) są wszak naszymi rodakami...

Składam podziękowania Pani Ewie Kamińskiej za pomoc.

r

PROMIENIOWANIE

Informator pt. ,Materiały promieniotwórcze. Materiały rozszczepialne, dostałem w PAA. Adres:

Departament Szkolenia,
Państwowa Agencja Atomistyki,
* Krucza 36/43,
00-921 Warszawa,
( 0-22/29 85 93, 0-2/695 98 15

r

Ratownictwo ZWIERZĄT

Cykl poradników poświęcony ratowaniu ludzi przed dzikimi bestiami, które znalazły się na wolności, nosi nazwę Państwowa Straż Pożarna a ratownictwo zwierząt. Cześć I: Węże. Autorzy: nadbryg. Maciej Schroeder i st. bryg. Ireneusz Grubek. Dodatkowe informacje:

Komenda Główna
Państwowej Straży Pożarnej,
* Domaniewska 36,
00-001 Warszawa,
( 0-22/45-32-51 w. 2200

r

Jeśli chcesz zapoznać się z Oceną realizacji ustawy z 16.10.91 o ochronie przyrody (opracowaną przez ministra ochrony środowiska), to poproś swojego posła o druk sejmowy nr 728.

4 x Piotr Szkudlarek

n

"Dziennik Zachodni" z 24.4.95 podjął temat przymusowego tuczu gęsi i kaczek na stłuszczone wątroby. W artykule Ale pasztet między innymi przedstawiono argumenty hodowców. Utrzymują oni, że niektóre gatunki kaczek, na przykład mulard, są genetycznie przystosowane do przetwarzania zwiększonych porcji pokarmu. W tym poglądzie nie są bynajmniej osamotnieni. Oto niektórzy naukowcy z akademii rolniczych w Krakowie i Poznaniu twierdzą, że nie zauważono, by zwierzęta cierpiały z powodu bólu wątroby. Pewien problem dla naszych hodowców stanowi za to zagraniczna konkurencja, która robi wiele, by wyprzeć Polaków z zachodnich rynków. Ich zdaniem, to właśnie obcokrajowcy inspirują i sponsorują całą pseudohumanitarną awanturę mającą doprowadzić do zakazu przymusowego tuczu.

Grzegorz K.Wojsław,
Federacja Zielonych - Tychy

n

Borsuki, słonki i jarząbki w Puszczy Białowieskiej są na granicy wyginięcia. Leśnicy postanowili więc do marca'96 wstrzymać polowania w Puszczy na borsuki i jarząbki.

(za "Gazetą Wyborczą" 18.4.95)

r

Do Sejmu wpłynął kolejny, trzeci już projekt ustawy o ochronie zwierząt. Wysunęli go posłowie psl-u i jego treść jest jeszcze bardziej kontrowersyjna niż dwu poprzednich.

2 x Sylwia Mikulec

n

Świnia też pies

Zaraz po narodzeniu przypominają świnki morskie, Z czasem upodobniają się do dzika, ale nabierają manier salonowego psa. Oswojona potrafi wejść nawet do łóżka.

...Z żadnym innym zwierzęciem nie udało się nam tak zaprzyjaźnić. Uwielbiają je zwłaszcza dzieci, które bawią się z nimi jak z psem - opowiada hodowca ze Skoczowa.

...jego żona dodaje, że świnki były z początku bardzo strachliwe, ale po oswojeniu okazały się wiernym przyjacielem, bardziej nawet niż pies.

— Zabijałem już barana, kozę, ale kiedy przyszło mi zabić świnkę, nie miałem serca. Wspólnie z żoną postanowiliśmy, że oddamy ją do rzeźni - wyznaje Chmielarczyk, hodowca od dwóch lat.

(Cytaty z: GW'95r.,
Zbigniew Paruch,
Wietnamska inwazja.
)

r

the great polish meatout
CZYLI POLSKI DZIEŃ
RZUCANIA MIĘSEM, 20.3.

Po raz pierwszy w Polsce obchodzono dzień, w którym zachęca się ludków do porzucania zwyczaju zjadania mięsa.

Brawo dla radiowej Trójki, która 20.3., tuż po 1700, ogłosiła wszem i wobec pierwszy polski Meatout. Red.Grażyna Dobroń rozmawiała na ten temat z prezesem Towarzystwa Zwolenników Wegetarianizmu w Warszawie, Krystyną Chomicz-Jung, która nadzwyczaj zgrabnie opowiedziała o zaletach wegetarianizmu.

Do usłyszenia i zadziałania za rok.

2 x Krzysztof Żółkiewski

n

WEGETARIANIE W BIEGU

6.4 w podwarszawskim parku w Powsinie odbył się ćwierćmaraton pod nazwą Bieg Dwóch Weg. Organizatorem była redakcja czasopisma "Wegetariański Świat". Przybyło mnóstwo ludzi, przybyłem i ja. Mimo, że zająłem 14 miejsce, to i tak jestem z siebie zadowolony. Aby wziąć udział w tym biegu, trenowałem przez ostatnie 4 miesiące, co z pewnością zdziałało dużo dobrego dla mojego zdrowia. Myślę, że dla wielu Czytelników "Wegetariańskiego Świata" ta impreza, tak jak dla mnie, stała się w ogóle motywacją do biegania. Polubiłem bieganie...

Poza tym na imprezie poznałem mnóstwo wspaniałych ludzi. A więc warto było...

Mirek Kowalewski
z MONDVERDAJ

n

W Warszawie powstał nowy Ośrodek Młodzieżowy T.P.D. dla młodzieży od 14 do 18 lat. Przeznaczony jest dla tych, którzy interesują się psychologią, (anty)pedagogiką oraz dla wszystkich młodych ludzi z problemami szkolnymi, rodzinnymi, emocjonalnymi. Ośrodek proponuje zajęcia mające na celu: pomóc poznać samego siebie, ukazać, jak widzą nas inni, dostrzec własne słabe i mocne strony oraz nauczyć lepszych kontaktów z ludźmi. Będzie to realizowane za pomocą teatru, dźwięku, obrazu - odkrywania własnego potencjału twórczego. Będą prowadzone zajęcia medytacyjne, poszukiwania ciszy i spokoju w sobie nawet wówczas, gdy to, co zewnętrzne, niesie zgiełk, stres i pośpiech. Będzie okazja do poznania nowych ciekawych i twórczych ludzi oraz możliwość realizacji własnych pomysłów. Wszystkie zajęcia będą prowadzone nieodpłatnie.

Czekamy na wszystkich zainteresowanych codziennie oprócz sobót i niedziel, ˝ od 1400 do 1900 na ulicy Brackiej 23/23 (wejście z bramy) w Warszawie. ( 381010.

Zapraszamy!

Nadesłał Darek Joystick Jażdżyk

n

ROWERZYŚCI
WSZYSTKICH KRAJÓW
ŁĄCZCIE SIĘ!

Pod takim hasłem 1 maja ad 1995 "Gazeta Wyborcza" i Radio "Afera" zorganizowały wycieczkę rowerową. Trasa "rajdu" prowadziła ze starego rynku w Poznaniu na Morasko czyli dalekie peryferie miasta. Na miejscu przyznano nagrodę - "komputer pokładowy dla roweru".

Kuba Klawiter, Radio AFERA

n

W Lublinie powstał krąg "Świętowit" (The Sventovit Cell), będący polską filią Zakonu Jarlów Baldera (OJB) - paneuropejskiego bractwa neopogan (którego członkostwo zarezerwowane jest wyłącznie dla mężczyzn). Członkowie "Świętowita" tłumaczą na język polski sekretne rytuały Bractwa i odbywają regularne spotkania. Kontakt:

Tomasz & Witold Michalakowie,
skr. 60, 20-844 Lublin 56

J.T.

a a a a a a a a a a a a a

KOBIETO!

Jeżeli jesteś w potrzebie -

ZADZWOŃ !!!

Telefon zaufania dla kobiet

( 0-12/23-39-30

wtorki ˝ 1000-1400, piątki ˝1800-2200

(((((((((((((

NADAL
TYLKO DWIE ODPOWIEDZI!

Miałem to zrobić w tym numerze, ale poczekam jeszcze miesiąc zanim omówię odpowiedzi, których na pytania postawione w artykułach "Testowanie masztem" oraz "Powódź w polskim parlamencie?" (patrz ZB nr 3/95 s.45 i 49) udzielili posłowie - Wiesław Kossakowski i Radosław Gawlik. Poczekam, bo może inne osoby i instytucje, do których też adresowałem te pytania odezwą się wreszcie.

Stanisław Zubek,
Kraków, 15.5.95

n

Inaczej żyć

Pracujemy na rzecz powstania osady ekologicznej. Podjęliśmy już konkretne działania w celu zdobywania umiejętności, jak wieść życie szczęśliwe, nie eksploatując i nie raniąc natury, jak żyć w grupie, jak budować osady, jak to robią inni. Uczymy się tego po to, aby mimo trudności, jakich jest przecież wiele, odnaleźć rozwiązanie dla siebie i dla Was. Jeżeli taki sposób na życie jest Wam bliski, prosimy o kontakt:

Ośrodek działań ekologicznych "Źródła",
* Piotrkowska 67,

90-422 Łódź z dopiskiem "Osada",

( 32-85-90 (w każdy wtorek ż 1100-1700)

"ZIELONE BRYGADY" 6(72), CZERWIEC'95 S.102

Previous PageTop Of PageNext Page