Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Bielsko-Biała dla Rospudy - NIE dla zniszczenia! [29.07.2007]

Bielsko-Biała w ogólnopolskiej akcji poparcia działań w obronie Doliny Rospudy - NIE dla zniszczenia. 29 lipca, wraz z 7 miastami w Polsce, Bielsko-Biała przyłącza się do obywatelskiego poparcia dla ocalenia bezcennej Doliny Rospudy. Akcja odbędzie się na Placu Chrobrego przy ul. 3-go Maja (pod Pałacem Sułkowskich) o godz. 13.00.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jednoznacznie zapowiedziała, że 1 sierpnia na tych unikatowych przyrodniczo obszarach rozpoczną się prace związane z realizacją obwodnicy! Na miejscu wyznaczono już obszar placu budowy, którego strzeże agencja ochrony i z początkiem sierpnia wkroczy tam ciężki sprzęt!

Raport w sprawie Via Baltica (rezultat wizyty delegacji Parlamentu Europejskiego w Polsce, w dniach 12-14 czerwca) zaprezentowany w Komisji Petycji mówi jednoznacznie, że zgadzając się na inwestycję w Dolinie Rospudy, polskie władze łamią przepisy dyrektywy siedliskowej. Thijs Berman, sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. Rospudy powiedział: "Rozpoczynanie teraz prac, to prowokacja. Jestem zaszokowany decyzji polskich władz".

Będziemy apelować do polskich władz, by nie podejmowały prac budowlanych, które zniszczą ten bezcenny obszar. Zwracamy uwagę na fakt, iż budowa odcinka drogi Via Baltica mającego przebiegać przez Dolinę Rospudy jest sprzeczna z prawem unijnym. Dlatego nie powinniśmy tracić czasu i jak najszybciej przychylić się do prośby Komisji Europejskiej oraz wypracować rozwiązanie zgodne z prawem. Jedynym odpowiednim wariantem tego fragmentu Via Baltica byłaby trasa Łomża-Chodorki-Suwałki.

W ramach akcji ulicznej umożliwione zostanie wyrażenie poparcia społecznego dla działań ratowania Doliny Rospudy. W miejscu protestu zorganizowane zostanie symboliczne przywiązywanie do drzew i inscenizacja, w których udział będzie mógł wziąć każdy, prezentacja zdjęć Doliny, dyskusja merytoryczna oraz dobra oprawa muzyczna akcji.

W tym samym dniu, podobne akcje odbędą się i w innych miastach w Polsce, m.in. w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie.

Warto wspomnieć, iż nie jesteśmy przeciwko budowie obwodnicy Augustowa, wiemy, że mieszkańcy jej potrzebują, ale można ją zbudować szybciej, inna trasą, nie niszcząc Doliny Rospudy. Jeśli bowiem obwodnica zostanie poprowadzona w obecnym wariancie, nie dostaniemy dofinansowania z Unii Europejskiej na jej budowę, a co więcej zostaną nałożone na Polskę milionowe kary, które zapłacimy z pieniędzy podatników, czyli z naszych! Na początku roku ponad 150 tys. Polaków podpisało petycję do władz w obronie Rospudy, a w obozie zimowym nad Rospudą udział wzięło ponad 300 osób. Do działań na rzecz Rospudy wciąż włączają się kolejne organizacje pozarządowe. Wciąż jest jeszcze czas by uratować Rospudę!

Więcej informacji:
Iwona Kukowka, tel. 694-058642
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
ul. Jasna 17, 43-360 Bystra k./Bielska-Białej
tel./fax: 033-8171468

Więcej informacji o kampanii: www.pracownia.org.pl/rospuda


Czytaj także: