< <  |  STRONA GŁÓWNA  |  SPIS TREŚCI  |  > >

Poradnik zielonego dziennikarza - jak jeszcze lepiej pisać do ZB - publikacja poszkoleniowa

SZTUKA WYWIADU

Czym jest wywiad? Można powiedzieć tak: wywiad jest rozmową przedstawiciela prasy z jakąś osobą w celu uzyskania opinii bądź poznania faktów. Można też powiedzieć, iż wywiad jest rozmową z człowiekiem reprezentującym konkretny pogląd, będącą autorytetem w danej dziedzinie. Forma ta ma postać pytań zadawanych przez dziennikarza i odpowiedzi udzielanych przez interlokutora odpowiedzi.

Od czego zacząć? Tak naprawdę nie ma doskonałych rad i recept, jak w przypadku pisania informacji. Każda z osób parających się wywiadami powie na ten temat i poradzi zupełnie co innego. Jeden z poznańskich dziennikarzy stwierdził: Wywiad ma w sobie coś z egzaminu, zdaje go także dziennikarz. Zgadzam się z tym stwierdzeniem, tym bardziej, że zdarzyło mi się w mojej krótkiej karierze dziennikarskiej rozmawiać z kilkoma znanymi osobami. Dlatego mogę potwierdzić prawdziwość tego osądu. Z wywiadem jest tak samo, jak z rozmową. Każdy z nas ma lepsze i gorsze dni. Każdy z nas czuje do jednych sympatię do innych z kolei antypatię. Tak też jest w przypadku wywiadów.

Jest jednak kilka cennych rad, z których warto skorzystać:

I kolejna uwaga. Waszym zadaniem jako dziennikarzy jest pokazanie poglądów, przedstawienie opinii osoby, którą uznaliście za na tyle ważną lub ciekawą, iż warto z nią przeprowadzić rozmowę. Dlatego pamiętajcie: musicie w pewien sposób pozostać w cieniu. W tym przypadku gwiazdą jest osoba, z którą rozmawiacie. Poklask czytelników zdobędziecie tylko wtedy, kiedy Wasze pytania będą rzeczowe i krótkie, natomiast odpowiedzi wyczerpujące. Żeby nie być gołosłownym - podam przykład. Ponieważ w ZB wywiadów jak na lekarstwo, posłużę się przykładem z "Dzikiego Życia".

A. J. Korbel: - Mówiąc radykalny myślisz o ekstremalnym?

Piotr Gliński: - Tak. Myślę o ekstremalnych, nieakceptowanych społecznie metodach i o ekstremalnych celach, które w obecnej rzeczywistości społeczno-kulturowej tego kraju są z Księżyca. Nie oceniam czy jest to dobre czy złe, bo jak wiemy w konkretnych sytuacjach trzeba czasami wyznaczać ekstremalne cele i trzeba stosować takie metody. W każdym razie obecnie coś takiego jest. Nie wiem czy za tym stoi trzech czy pięciu liderów, czy też jeden ale jest to wyraźny nurt, który stawia na rewolucję.

Następny jest nurt, który wy reprezentujecie [osoby przeprowadzające wywiad to Marta Lelek i Janusz Korbel, liderzy Pracowni na rzecz Wszystkich Istot]. I wreszcie jest nurt, nazwijmy go - polityczny. Jest on w jakimś sensie związany z działaniami politycznymi, tyle że nie klasycznymi, ponieważ nie ma partii politycznej. Polski ruch ekologiczny jest w dalszym ciągu za słaby, żeby wytworzyć z siebie sensowną partie ekologiczną.

Wywiad z Piotrem Gliński, profesorem socjologii ukazał się w "Dzikim Życiu" z lutego '99, pt. W ruchu ekologicznym jest mniej g... niż w całym świecie.

Szczerze mówiąc, uwaga, którą przytoczyłem wyżej była pierwszą radą, jaką usłyszałem zaczynając swoją dziennikarską edukację.

Moim zadaniem, jako osoby przeprowadzającej wywiady, ale zarazem i czytelnika, prócz uzyskania wiadomości jest też pokazanie osobie czytającej wywiad umiejętność nawiązania kontaktu z rozmówcą.

Na koniec jeszcze kilka uwag technicznych.

I jeszcze jedno. Pamiętajcie, najprostszy uśmiech rozluźnia atmosferę. Jeżeli prócz wszystkich przytoczonych wyżej wskazówek - zapewniam, sprawdzonych przez pokolenia dziennikarzy - będziecie umieli cierpliwie słuchać, to już połowa sukcesu.

Tomek Lisiecki




Poradnik zielonego dziennikarza - jak jeszcze lepiej pisać do ZB - publikacja poszkoleniowa
< <  |  POCZĄTEK STRONY  |  > >