Previous PageTable Of ContentsNext Page

Zielone Brygady 73 DONOSY I DONIESIENIA

DONOSY I DONIESIENIA

W dzienniku budowy Parku Dolina Służewska inspektor nadzoru z ramienia Wydziału Technicznego Urzędu Dzielnicy Mokotów dokonał następującego wpisu: Przy wale przy ul.Bacha za bazą posadzono samowolnie topole bez żadnych uzgodnień z inspektorem. Posadzone topole (samosiejki) należy do końca m-ca XI wykopać i usunąć.

W związku z powyższym informuję, że na terenie parku przebywają samowolnie, bez żadnych uzgodnień, dwa bażanty, które w biały dzień przechadzają się bezczelnie po świeżo założonych trawnikach. A przecież mogłyby zwrócić się do Urzędu o wyrażenie zgody, zaś Wysoki Urząd z pewnością by w przeciągu 2 m-cy coś odpowiedział. Z bażantami powinno się tak samo postąpić, jak z Potokiem Służewskim, który od kilku tysięcy lat, bez żadnych uzgodnień, meandrował w Dolinie Służewskiej, więc go wyprostowano i zabetonowano. Nie będzie więcej samowolnie płynął przez nasz teren! Podobnie należy zrobić z wszelką fauną i florą, która nie stosuje się do wytycznych Wysokiego Urzędu. Zabetonować i zlikwidować w zarodku. Z poważaniem:

inż. Andrzej Bogusławski,
radny Gminy Mokotów

Ruch Promocji Wegetarianizmu uprzejmie donosi, że po latach walenia grochem o ścianę, coś jakby dotarło do obrzucanych (może podświadomie?) i postanowili wreszcie zacząć działać na rzecz upowszechniania zdrowego odżywiania.

Nareszcie dostrzeżono po pierwsze: związek między niewłaściwym odżywianiem a stanem zdrowia społeczeństwa.

W "Rzeczypospolitej" z 24.4.95 jest artykuł pt. Rak na talerzu, w którym cytowane są opinie uczestników Rady Promocji Zdrowego Odżywiania. A jeden z podtytułów testu brzmi: Zabójcze mięso.

W podsumowaniu Zbigniew Wojtasiński pisze: Z najnowszych badań wynika, że najbardziej korzystna jest dieta zbliżona do wegetariańskiej..., choć dodaje: ale należy unikać wszelkich skrajności.

Ruch Promocji Wegetarianizmu wraz z Towarzystwem Wegetarian zamierza powołać społeczną Radę Konsultacyjną ds. zdrowego odżywiania, która będzie społeczną siłą nacisku na Radę.

Krzysztof Żółkiewski

Dnia 22.5.95 wraz z przyjaciółmi zorganizowaliśmy spotkanie wegetariańskie. Jego celem było rozbudzenie zainteresowania dietą bezmięsną u osób o tradycyjnych upodobaniach kulinarnych, w znacznej mierze opierających się na zadawalaniu swojego podniebienia kosztem innych żywych stworzeń.

Mile zaskoczył nas fakt przybycia aż tylu (jak na nasze warunki) osób - ok.60 - i to w dodatku w zróżnicowanym przedziale wiekowym. Atmosfera była wspaniała. Nasza kuchnia niewątpliwie przypadła do gustu, czego dowodem była masa pytań, dotyczących wegetarianizmu i serwowanych potraw. Zainteresowanym proponowaliśmy szereg ulotek, przygotowanych specjalnie na to spotkanie oraz ostatnie numery ZB.

W dużej mierze wieczorek swój wyjątkowy klimat zawdzięczał muzyce na żywo miejscowego zespołu "Chorea".

Z pewnością będziemy organizować kolejne tego typu imprezy.

W związku z tym, że mamy możliwość organizowania spotkań, odczytów, wystaw itp. zwracamy się z prośbą o kontakt z osobami, mającymi ciekawe propozycje.

Obecnie zbieramy materiały, dotyczące sprawy czeczeńskiej i tutaj prośba do wszystkich, którzy posiadają ciekawe texty, spostrzeżenia itp. o przesłanie ich na poniższy adres.

Wszelkie koszta pokrywamy przy odbiorze.

kolektyw "inicjatywa społeczna"

/ skr. 27, 66-470 Kostrzyn n.Odrą

W dniu 22.4.95 w Liceum Ogólnokształcącym im. M.Skłodowskiej-Curie w Pile, podczas trwania X Wojewódzkiej Olimpiady Ekologicznej Stowarzyszenie "Młodzi Demokraci" przeprowadziło badanie ankietowe wśród uczestników - uczniów szkół średnich. Do analizy zakwalifikowano 65 ankiet.

Wyniki ankiety były następujące:

37% z was*) stwierdziło, że w waszym środowisku nie przywiązuje się wagi do ochrony środowiska, wieści ekologiczne z regionu są dla 68% z was trudno dostępne. 89% uczestników przywiązuje dużą wagę do prowadzenia edukacji ekologicznej w szkołach. Według 81% obecnie w szkołach edukacja ekologiczna traktowana jest pobieżnie. 78% ankietowanych uznało za bezsprzeczne wspieranie młodzieżowych inicjatyw ekologicznych przez zarządy miast i gmin. Chęć współpracy z młodzieżowym regionalnym biurem informacji ekologicznej zadeklarowało tylko 40% z was (w tym tylko co czwarty mężczyzna, natomiast deklarowała gotowość ponad połowa płci pięknej).

Opracowanie:
Stowarzyszenie "Młodzi Demokraci",
Koło w Pile, Sekcja Ekologiczna,

* Kilińskiego 12a/14, 64-920 Piła

*) "Z was" - oznacza grupę ankietowanych, tzn. młodzież - uczestników Olimpiady.

"ZIELONE BRYGADY" 7(73), LIPIEC'95 S.109

Previous PageTop Of PageNext Page