WARSZTATY NT. ZRÓWNOWAŻONEGO EKOLOGICZNIE ROZWOJU
Kraków, 20-23.9.95
Mając na uwadze pozytywne doświadczenie płynące z organizowania w latach ubiegłych konferencji nt. edukacji ekologicznej, jak również seminarium "Środowisko i Kultura", pragniemy zorganizować w roku bieżącym warsztaty nt. Zrównoważonego Ekologicznie Rozwoju, które odbędą się w Krakowie, w dniach 20 - 23 września, na Akademii Górniczo-Hutniczej.
Tematyka warsztatów obejmuje:
ˇ zrównoważony ekologicznie rozwój w wybranych rejonach przemysłowych;
ˇ ochronę dziedzictwa kultury i przyrody w krajobrazie antropogenicznym;
ˇ zrównoważony ekologicznie rozwój w obszarach chronionych, z uwzględnieniem ekoturystyki w parkach narodowych;
ˇ zrównoważony ekologicznie rozwój w terenach wiejskich;
ˇ edukacja proekologiczna;
ˇ ekologiczna profilaktyka przeciwko tzw. chorobom cywilizacyjnym.
Uczestnikom spoza Krakowa (dotyczy osób wygłaszających referaty oraz studentów) organizatorzy zapewniają wyżywienie i zakwaterowanie w domu studenckim. Koszty podróży pokrywają uczestnicy. W trakcie seminarium przewidziane jest spotkanie towarzyskie dla uczestników szkolenia.
Organizatorzy: Sekcja Ekologiczna NZS AGH
Doradcy naukowi:
Prof. dr hab. Jan W. Dobrowolski i dr Aleksandra Wagner
Wydz. Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH
Al. Mickiewicza 30, C-4/ 117
30-059 Kraków
(0-12/17-22-54
Wszystkich zainteresowanych prosimy o przesłanie do dnia 1 sierpnia zgłoszeń na adres:
Piotr Lewicki, Krzysztof Karbowski,
Sekcja Ekologiczna, NZS AGH,
Al. Mickiewicza 30, C-2/ 17E,
30-059 Kraków
fax: 0-12/33-10-14, (0-12/17-35-44 lub 17-35 -73,
W zgłoszeniu prosimy o podanie następujących informacji: imię, nazwisko, tytuł naukowy, adres, telefon, fax, E-mail (w miarę możliwości) oraz tytuł wystąpienia.
Aleksandra Wagner, Krzysztof Karbowski, Piotr Lewicki
Ecotopia 1 - 18 sierpnia 1995, Wolimierz
W poprzednim (czerwiec'95) numerze ZB przedstawiliśmy Ecotopię, organizowaną już po raz siódmy przez European Youth For(est) Action (EYFA). W tym roku obóz odbędzie się w Polsce, na Pogórzu Izerskim, w Wolimierzu w wiosce eko-sztuki, tworzonej tam przez współorganizatora Ecotopii'95 - Fundację na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych.
Tym razem garść praktycznych informacji:
Oczywiście, to najbardziej ekologiczny i najprzyjemniejszy sposób dostania się na Ecotopię do Wolimierza. Jeśli chcesz promować ruch rowerowy, protestować przeciwko elektrowniom jądrowym (Dukovany i Temelin) weź udział w EYFA Biketour'95. Wyrusza 21.7 z Budapesztu i po 900 km malowniczej trasy przez Węgry, Słowację i Czechy dociera 5.8 na Ecotopię'95. Informacje i zgłoszenie uczestnictwa: Vera Mora, (/fax 0036-1-111.78.55.
Na dworcu PKS w Jeleniej Górze (najlepiej jeśli będziesz tam nad ranem) wsiądź w autobus do Lubania Śląskiego. Na tej trasie kursują też pociągi (choć zdecydowanie rzadziej). Z Lubania weź autobus do Świeradowa Zdroju. Możesz też pojechać z Jeleniej do Świeradowa, i tam wsiąść w autobus do Lubania. W obydwu przypadkach wysiadasz na przystanku "Wolimierz" (poproś wcześniej kierowcę, żeby poinformował Cię o dojeździe do tego przystanku). 5 kroków i już jesteś na miejscu. Proste? - Proste.
Zdecydowanie nie! (to samo dotyczy samolotów, motocykli, etc.)
Aby umożliwić ludziom z (biedniejszej) Środkowej czy Wschodniej Europy udział w jej projektach, EYFA skonstruowała i używa eco-systemu. Jest on alternatywą do niesprawiedliwych kursów wymiany w bankach. Tak więc za żywność na Ecotopii każdy powinien zapłacić tyle samo, ile zapłaciłby za żywność w domu: Holender w Holandii, Rosjanin w Rosji.
Opłata za dzień na Ecotopii wynosi 15 Eco. W chwili obecnej 1 Eco kosztuje osobę z Polski 0,55 nowego złotego. W związku ze wzrostem cen może się to jeszcze zmienić przed początkiem sierpnia, nie powinno jednak przewyższyć poziomu 1/3 dm.
Jeśli masz zamiar korzystać z ecotopijnego eco-baru, nabyć obozową koszulkę lub wydany przez EYFA'ę cd Organic Chaos, albo zaprenumerować magazyn EYFA "The Verge" - weź ze sobą więcej gotówki.
Gorąco zapraszamy wszystkich do przywiezienia ze sobą warsztatów, instrumentów muzycznych i przedstawień, szalonych pomysłów i dobrego humoru!
Dobrym pomysłem jest przywiezienie ze sobą namiotu, śpiwora i karimaty. Wolimierz znajduje się w strefie przygranicznej, zatem zobowiązani jesteśmy do rejestrowania wszystkich uczestników obozu (Straż Graniczna już zapowiedziała, że będzie to ściśle kontrolować). Dlatego też koniecznością jest zabranie ze sobą dowodu osobistego (lub legitymacji uczniowskiej w przypadku osób poniżej 18 roku życia).
Zbyteczne jest przywożenie ze sobą kocherów i naczyń kuchennych. W to wszystko, jak również zazwyczaj wyśmienitą żywność (przygotowaną przy współudziale Ecotopian) zaopatruje nas niderlandzka kuchnia Rampenplan.
Zdecydowanie odradzamy przywożenie ze sobą przedmiotów o dużej wartości (materialnej), jak np. walkmany, biżuteria itp. Ze względu na problemy społeczne okolice Wolimierza mają wysoki współczynnik kradzieży. W ograniczonym zakresie check-in przyjmować będzie przedmioty wartościowe na przechowanie.
[Twoje nazwisko]
c/o Ecotopia'95 -
Fundacja na rzecz Wspierania Kultur
Alternatywnych i Ekologicznych,
Wolimierz 53,
59-814 Pobiedna
(woj. jeleniogórskie)
Więcej szczegółów na temat Ecotopii (z uwzględnieniem programu) zawiera broszura, którą otrzymać możesz od organizatorów:
EYFA
att. Karol Wawrzynowski - Ecotopia'95
/ Postbox 94115
NL-1090 GC Amsterdam
Holandia
(/fax 0031-20-665.77.43
EURO ECO MEETING 95
25.8. - 5.9., Złotów:
Tat-Euro Eco Meeting, * Bacha 34a, 02-743 Warszawa
(471142, 471387, fax:471408, satellite 39120724, :mikept@plearn.edu.pl
P. także zapowiedzi na s. 48, 107, 108, 113, 114.