Strona główna |
Jak widzicie z powyższego spisu treści, bieżący numer ma dość nietypowy układ - jest monografią prac jednego Autora (+ dwie z nim polemiki). Marek Węgierski zajmuje się w nich analizą różnych niekorzystnych aspektów współczesności - od społeczno-politycznych, przez ekonomiczne i kulturowe po stricte ekologiczne. Stricte bo przecież w każdym z pozostałych elementów ekologia jakoś się mieści.
Przypomnijmy, że pierwsze teksty Marka Węgierskiego (trzyczęściowy Dylemat hipermodernizmu) ukazały się w ZB już w numerach 4(46)/93, 12(78)/95 i 2(80)/96. Ostatnio zaś (ZB nr 6(132)/99) opublikowaliśmy gwoli przypomnienia Krótki schemat serii esejów "Dylemat hipermodernizmu" a także szkic Siły rządzące naszym światem (w tym też numerze notka o autorze). W ZB nr 7(133)/99 drukowaliśmy list do Francisa Fukuyamy oraz recenzję jego książki Koniec historii. W najbliższym czasie opublikujemy tekst Marka Węgierskiego pt. Sir James Goldsmith - retrospektywna recenzja jego głównej książki pt. "Pułapka". Jeśli czytelnikom tego typu teksty się spodobają - opublikujemy kolejne eseje pana Marka.
Liczę, że ten wyjątkowy numer spotka się z żywą reakcją Czytelników i wywoła zdrowy ferment intelektualny. Najciekawsze polemiki zostaną wydrukowane.
Serdecznie dziękuję panu Markowi za ogromną życzliwość i różnorodną pomoc dla ZB, w tym za udostępnienie tekstów, prawo do pobierania opłat za przedruki, opłacenie części tłumaczeń oraz dotację. Dziękuję też panu Jackowi Spólnemu za ogromną pracę w postaci przetłumaczenia całości - w dużej mierze społecznie.
Pragnę podkreślić, że w odróżnieniu od innych tekstów w ZB przedruk z tego numeru wymaga naszej pisemnej zgody.
Zaś zwolennicy tradycyjnych działów ZB: Raporty - relacje - sprawozdania, Polemiki - opinie - komentarze, Recenzje, Prezentacje, Donosy i doniesienia, Ogłoszenia, Zapowiedzi równolegle otrzymują drugi lipcowy numer. Załączamy też ulotkę Klubu "Gaja".
Andrzej Żwawa